Durva megszorításokra készül Irán
Drákói megszorításokra készül a csőd szélén egyensúlyozó Irán egy száműzetésben élő iráni ellenzéki által szerdán Párizsban ismertetett hivatalos jelentések szerint.
„Azért döntöttem úgy, hogy nyilvánosságra hozom ezeket a dokumentumokat, mert minden iráni életét érintik, képet adnak az ország katasztrofális helyzetéről és a választások után bevezetni tervezett változtatásokról” – hangsúlyozta Amir Hoszein Dzsahancsahi egy párizsi sajtótájékoztatón.
Dzsahancsahi a száműzetésben élő iráni ellenzékiekből álló Zöld Hullám nevű mozgalom alapítója. A 2010 márciusában létrehozott szervezet célja a teheráni kormány hatalmának megdöntése.
Az egyik nyilvánosság elé tárt dokumentum állítólag az iráni központi bank vezetőjétől, Mahmúd Bahmanitól származik. A 2013. április 4-én kelt jelentés a gazdasági összeomlás rémét vetíti az irániak elé.
A dokumentum szerint „a bankrendszer egyszerre küzd hitel- és likviditási válsággal, negatív kamatrátákkal és tőkehiánnyal”. Ehhez társul még az iráni atomprogram miatt kiszabott nemzetközi szankciók következtében lelassult gazdaság, amely miatt a kereskedelmi bankok teljesen kiszolgáltatottak a jegybanknak, amely viszont forráshiány miatt képtelen kisegíteni azokat. A központi banknak mintegy negyvenmilliárd dollárra lenne szüksége ahhoz, hogy 2013-ban finanszírozza az iráni pénzintézeteket.
Eközben a munkanélküliségi ráta 25,4 százalék, a 15 és 29 év közötti korosztályban pedig 38,8 százalék, míg az infláció meghaladja a 30 százalékot, és az iráni valuta csaknem 80 százalékkal értékelődött le az utóbbi másfél évben.
A válságra az iráni nemzetbiztonsági tanács április 10-ei jelentése drákói megszorításokat javasol. A többi között 20 százalékos adót vetne ki a bankbetétekre, jegyrendszert vezetne be az élelmiszerekre, és a bankokat a Forradalmi Gárda felügyelete alá utalná. „Az ország a csőd szélén áll” – összegezte Dzsahancsahi, aki azt várja a rezsimtől, hogy az igazat mondja az elnökválasztási kampány alatt.
A nem túl fényes gazdasági helyzetet tovább nehezíti, hogy a szunnita többségű Kuvait szerdán bejelentette: bojkottálja az iráni élelmiszeripari termékeket, mivel az iszlám köztársaság nyíltan támogatja a több mint két éve a felkelőkkel küzdő Bassár el-Aszad szíriai elnök alavita rezsimjét.
Egy üzletlánc jelezte, végső megoldásként kész elbocsátani iráni alkalmazottait és visszavonatni tartózkodási engedélyüket. Kuvaitban mintegy ötvenezer iráni dolgozik. Az iszlám köztársaság szinte kizárólag élelmiszeripari termékeket exportál az arab országba.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.