Gazdaság MTI / hvg.hu 2013. május. 14. 10:32

Strasbourg: jogot sértett Magyarország a különadóval

Magyarország megsértette a tulajdonhoz való jogot azzal, hogy egy elbocsátott külügyminisztériumi alkalmazott végkielégítésének egy részét 98 százalékos különadóval sújtotta – mondta ki kedden az Emberi Jogok Európai Bírósága.

Magyarország megsértette a tulajdonhoz való jogot azzal, hogy egy elbocsátott külügyminisztériumi alkalmazott végkielégítésének egy részét 98 százalékos különadóval sújtotta – mondta ki kedden Strasbourgban nyilvánosságra hozott elsőfokú ítéletében az Emberi Jogok Európai Bírósága.

N. K. M., az 1954-ben született, budapesti lakhelyű nő harminc éven át volt a magyar külügyminisztérium alkalmazottja, mígnem 2011 májusában elbocsátották. Végkielégítésének egy részét 98 százalékos adóval sújtották. Beadványában az európai emberi jogi egyezmény alapján tulajdonhoz való jogának, a hatékony kárpótláshoz való jogának, valamint a diszkrimináció tilalmának sérelmére hivatkozott.

AFP / Patrick Hertzog

A bíróság megállapította a tulajdonhoz való jog sérelmét, és 11 ezer euró kártérítést, valamint – a perrel kapcsolatban felmerült költségekre – további 6 ezer eurót (mindösszesen hozzávetőleg 5 millió forintot) ítélt meg a panaszosnak.

Giró-Szász András kormányszóvivő keddi sajtótjákoztatóján ezzel kapcsolatban közölte, most három hónapja van a kormánynak, hogy fellebbezzen a döntés ellen, egyelőre azonban az illetékes minisztériumok elemzik a kialakult helyzetet. Mint mondta, ha nem fellebbeznek, az ítélet három hónap múlva lesz jogerős.

Amennyiben minden különadóval sújtott embernek vissza kellene fizetni a megadóztatott végkielégítést, az Giró-Szász szerint közel ezer embert érinthet, összességében pedig egy 5 milliárdos tételt jelentene a kormánynak, amennyiben minden esetben ellenük döntenének. Mint mondta, most egy esetben született döntés, de a kormánynak 400 milliárdos tartalékai vannak az idei évre.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszóczi Roland 2024. december. 03. 20:00

„Kib*szott okos vagyok!” – így döntötték be Jeffrey Skilling könyvelési trükkjei a világ egyik legnagyobb cégbirodalmát

Az 1985-ben alakult Enron tizenöt év alatt Amerika ötödik legnagyobb vállalatává nőtt százmilliárd dollár feletti forgalommal, a „nyereségességének pedig nincsenek határai, csak ha te állítod fel azokat” – vélték a vezetők. A hihetetlen eredmények kulcsfigurája Jeffrey Skilling – a vállalat egykori tanácsadójából lett vezérigazgató –, aki kreatív pénzügyi ötleteivel a világ egyik legnagyobb vállalati sikerét, majd végül csődjét hozta össze. Nagy csalások című sorozatunk legújabb cikke.