Nem örülnek a külföldről érkező acélcsöveknek Kínában
Kína dömpingvizsgálatot indított az Európából, Japánból és az Egyesült Államokból származó acélcsövek ügyében, mert azt feltételezik, hogy ezek dömpingáron kerültek a kínai piacra. Elsősorban olyan acélcsövekről van szó, amelyeket erőművekben használnak, és jól bírják a nagy nyomást illetve a magas hőmérsékletet.
A lépés a kereskedelmi konfliktusok éleződéséhez vezethet, miután Brüsszel múlt szerdán döntött arról, hogy átlagosan 47 százalékos vámot vetnek ki a Kínából származó napelemekre. Az intézkedés június 6-án lép életbe.
Az eljárást 25 német, olasz, spanyol és más európai ország iparági szereplőinek panasza alapján kezdeményezték: ezek azt állítják, hogy Kína jóval az előállítási ár alatt exportálja termékeit. A távol-keleti ország a világ legnagyobb napelem-gyártója, a globális piac csaknem kétharmadát adja, az Európai Unió országai tavaly összesen 21 milliárd euró értékben vásároltak tőle.
Európában az elmúlt években felfutott a napelemgyártás, a kínai import miatt azonban az elmúlt egy évben jelentősen visszaesett. Az Európai Bizottság kimutatásai szerint a Kínából származó panelek ára 75 százalékkal csökkent 2009 és 2012 között.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.