Eurómilliárdok szivárogtak el a bezárt ciprusi bankokból
A bankok bezárása és a tőkemozgások megszakítása ellenére eurómilliárdok távozhattak Ciprusról – tudta meg a Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) az európai pénzügyi mozgásokat lehetővé tevő fizetőrendszer múlt heti adataira hivatkozva.
Annak ellenére, hogy Cipruson a bankok zárva tartottak, és a pénzforgalmat – elvben – lezárták, a múlt héten több pénz áramlott ki Ciprusról, mint hetekkel korábban – értesült a Frankfurter Allgemeine Zeitung. A lapnak frankfurti pénzügyi szakemberek jelezték, hogy az eurózónában likviditást biztosító és az euróügyletek bonyolítását lehetővé tevő TARGET (Trans-European Automated Real-time Gross Settlement Express Transfer System) rendszeren keresztül a válság kiéleződése előtt naponta 100-200 millió euróval emelkedtek meg a ciprusi jegybank kötelezettségei a rendszert fenntartó Európai Központi Bankkal szemben (ennyivel több pénzre volt szükség).
Ez az összeg a duplájára emelkedett, miután a ciprusi parlament múlt kedden először elutasította a szanálási tervet. Ez azt jelenti, hogy az elmúlt héten, amikor elvben már csak korlátozottan lehetett hozzáférni a számlákhoz (a banki ügyfelek először legfeljebb 260 eurót, vasárnaptól pedig csak 100 eurót emelhettek le egy nap egy-egy számláról), milliárdok folytak el a ciprusi bankokból. A tőkemozgások korlátozása mindenképp szükséges lépés, hiszen enélkül a gyors pénzkivonások miatt az újranyitást követően a bankrendszer pillanatok alatt összeomlott volna.
A korlátozás azonban az FAZ értesülése szerint nem működött megfelelően: a jegybank hivatalos közleménye szerint ugyan a tőkemozgások megszakadtak, de felsoroltak kivételeket is. Eszerint átutalásokra sor kerülhetett, ha humanitárius ok miatt szükség van rá, a pénzügyi stabilitás megköveteli, valamint pontosabban nem definiált „különleges kifizetéseknél”. A múlt heti szokatlanul nagy összegű pénzkiáramlás arra utal, hogy a kivételeket a ciprusiak nagyvonalúan értelmezhették.
Az euróövezet pénzügyminiszterei jóváhagyták hétfőn hajnalban azt az új tervet, amelyet az Európai Unió és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) dolgozott ki az éjjel a ciprusi bankszektor szanálására. Cipruson létrehoznak egy "jó bankot" és egy "rossz bankot", az utóbbinak az adósságát a 100 ezer euró feletti betétekből fizetik ki. Az EU, az Európai Központi Bank (EKB) és az IMF azzal a feltétellel ajánlott fel 10 milliárd eurót a földközi-tengeri szigetországnak az államcsőd elkerüléséhez, azzal a feltétellel, hogy hétfőig előteremt további 5,8 milliárd euró önrészt.
Az "utolsó pillanatban" megszületett egyezség értelmében gyakorlatilag felszámolják a Laiki néven is ismert Popular Bankot, az ország már eddig is hatalmas veszteségeket elszenvedő második legnagyobb pénzintézetét, s az ott lévő, 100 ezer eurónál kisebb betéteket áthelyezik az ország vezető bankjába, a Bank of Cyprusba.
A 100 ezer eurónál nagyobb, s az EU jogszabályai értelmében nem biztosított betéteket befagyasztják, s ezekből fizetik majd ki az adósságokat. Hogy ezekből mennyit írnak majd le, egyelőre nem ismeretes, bár egyes források szerint a nagybetétesek veszteségei a 40 százalékot is elérhetik. Nem vetnek ki adót ugyanakkor a kisbetétekre – mondták el uniós tisztségviselők.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.