Az EU szankciókkal akarja rávenni Törökországot, hogy álljon le a gázfúrásokkal Ciprus vizein
Ankarának is komoly zsarolási potenciál van a kezében.
Ankarának is komoly zsarolási potenciál van a kezében.
A ciprusi pénzügyi válságért nagyrészt a szigetország előző elnökét és kormányát tette felelőssé egy független vizsgálóbizottság, amelynek jelentését hétfőn hozták nyilvánosságra. A háromtagú bizottságot a februárban megválasztott konzervatív elnök, Nikosz Anasztasziadisz jobbközép kormánya bízta meg a vizsgálattal. Demetrisz Krisztofiasz, a szigetország előző, kommunista párti elnöke megtagadta a tanúvallomást, mert szerinte a bizottságnak nincs meg a megfelelő mandátuma.
Atombombával vadásztak galambra – így minősítette az egyik legmagasabb rangú ciprusi köztisztviselő azt, ahogyan Németország és a Nemzetközi Valutaalap kezelte a ciprusi válságot. Azt is mondta, hogy leromboltak egy működő gazdaságot.
A Ciprusnak nyújtandó EU-IMF mentőcsomag végső összege a korábban számolt 17 milliárd euró helyett 23 milliárd euró lehet – derült ki a Napi Gazdaság szerint az EU-ECB-IMF trojka kiszivárogtatott jelentéséből. A különbséget a lap szerint teljes egészében a ciprusiakkal akarják kifizettetni.
Az előzetes értesüléseknek megfelelően a ciprusi pénzügyminisztérium kedden bejelentette, hogy részlegesen enyhíti a bankrendszer átalakításának elején bevezetett tőkekorlátozásokat.
A ciprusi válság, a bankszámlák zárolása és a tervezett egyszeri elvonás nem érinti a TriGranit működését, a pénzforgalmat ugyanis eddig sem a ciprusi bankokon keresztül bonyolították – közölte a Népszabadsággal Nyúl Sándor, a TriGranit elnöke.
Görögországban szerdán megnyitották annak a három ciprusi banknak a fiókjait, amelyeket kedden vásárolt meg egy görög pénzintézet.
José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke szerint egyelőre nem lehet megmondani, milyen hatással jár majd a Ciprus számára hétfő hajnalban elfogadott pénzügyi mentőcsomag intézkedéseinek végrehajtása.
A bankok bezárása és a tőkemozgások megszakítása ellenére eurómilliárdok távozhattak Ciprusról – tudta meg a Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) az európai pénzügyi mozgásokat lehetővé tevő fizetőrendszer múlt heti adataira hivatkozva.
A Kereszténydemokrata Néppárt alelnöke szerint helyesen döntött a magyar kormány, amikor kitartott az önálló megoldások keresése és a hazai érdekek védelme mellett a nemzetközi pénzügyi intézményekkel folytatott tárgyalásokon, és nem lépett a Nemzetközi Valutaalap (IMF) és az unió által Ciprusnak kijelölt útra.
A ciprusi kormány és a nemzetközi hitelezők szövevényes tárgyalásokba bonyolódtak szombat este a szigetországnak nyújtandó mentőcsomag feltételeiről. A tárgyalások állásáról egymásnak ellentmondó információk szivárogtak ki.
A ciprusi kormány közel került ahhoz, hogy megállapodjon a nemzetközi hitelezők "trojkájával" a bankbetétek egyszeri megadóztatásának ügyében, amely az ország pénzügyi összeomlását elhárítani hivatott program kulcseleme - közölte szombaton Mihalisz Szarrisz pénzügyminiszter.