2013. március. 24. 15:15 MTI Utolsó frissítés: 2013. március. 24. 20:21 Gazdaság

Ciprusi mentőcsomag: Rendkívüli tanácskozás Brüsszelben

Brüsszelben rendkívüli tanácskozást kezdeményeztek a ciprusi helyzetről az eurózóna országainak pénzügyminiszterei. Egyetértés tűnik közöttük abban, hogy a Cipruson 100 ezer euró feletti betétesek szálljanak be a mentésbe. Ciprus csak akkor kaphat segítséget az euróövezeti társországoktól, ha a támogatás révén megszünteti a bankválság okait - mondta a német pénzügyminiszter egy vasárnapi lapinterjúban.

Túlsúlyos a bankszektor

Túlreprezentált a bank-, illetve a pénzügyi szolgáltatási szektor Cipruson, ami igen sérülékennyé teszi az ország gazdaságát. A két ágazat adja a hazai össztermék (GDP) 45 százalékát, a turizmussal együtt mintegy 70 százalékát. A 800 ezer fős országban 8500-an dolgoznak a pénzügyi szektorban, ebből 3200-an a legnagyobb bankban, a Bank of Cyprusnál, és 2300-an a második legnagyobb pénzintézetnél, az összeomlás szélén álló Laiki banknál. A két legnagyobb ciprusi bank lényegében fizetésképtelen, az ország pedig a bankszektor válsága miatt már 2011 ősze óta nem jut forráshoz a pénzügyi piacokon.

A Cipruson kialakult helyzetről kezdeményeztek vasárnap délután Brüsszelben, a rendkívüli miniszteri találkozót Jeroen Dijsselbloem holland pénzügyminiszter, a csoport elnöke hívta össze szombaton. A tanácskozásra igyekvő tárcavezetők óvatos optimizmussal nyilatkoztak, a legtöbben egyértelműen azon az állásponton voltak, hogy hosszú, éjszakába nyúló egyeztetésre számítanak, de bíznak abban, hogy sikerül megállapodásra jutni a Nicosiának szánt segítségről.

A találkozó hivatalosan vasárnap 18 órakor vette volna kezdetét, de a kiszivárgott hírek szerint a miniszterek csak két órával később ülnek majd tárgyalóasztalhoz, mert a ciprusiakkal folytatott előzetes egyeztetések elhúzódtak. Fél órával azután, hogy a tárgyalásoknak meg kellett volna kezdődniük, Nikosz Anasztasziedisz ciprusi elnök egy népszerű internetes mikroblog oldalon azt tette közzé, hogy az egyezkedés még nem ért véget. "Az egyeztetés folytatódik. Mindent megteszünk Ciprusért" - áll az elnök rövid, görög és angol nyelven közzétett üzenetében.

Pierre Moscovici francia pénzügyminiszter leszögezte, hogy Párizs véleménye szerint a nagy, 100 ezer euró fölötti betétekkel rendelkezőknek áldozatot kell vállalniuk, ki kell venniük a részüket a helyzet kezeléséből, "ha helyi lakosok, ha nem". Ezzel arra utalt Moscovici, hogy a 100 ezer eurót meghaladó ciprusi bankbetétek jelentős része külföldiek, nagyrészt oroszok nevén van. Mint mondta, mindig is azon az állásponton volt, és amellett szállt síkra, hogy a 100 ezer euró alatti ciprusi betéteket "zéró adó" sújtsa.

Luis de Guindos spanyol gazdasági miniszter annak a véleményének adott hangot, hogy Ciprus helyzete "egészen kivételes", ezért szerinte féken tartható a probléma továbbterjedésének kockázata. A politikus kijelentette: legszívesebben megkímélné az egyszeri illetéktől azokat, akiknek 100 ezer eurónál kisebb betétjeik vannak. A spanyol tárcavezető nem mulasztotta el hangsúlyozni, hogy szerinte az eurózónának meg kell mutatnia, hogy képes hiteles megoldásokkal előállni.

Michael Noonan, az Európai Unió Tanácsának soros elnökségét betöltő Írország pénzügyminisztere kijelentette: a 100 ezer eurónál kisebb betétekre vonatkozó garancia "szent és sérthetetlen". Noonan úgy vélekedett, hogy nem számít gyors, könnyű megállapodásra, szerinte a tárgyalások ismét hajnalig tartanak majd. Az ír tárcavezető sietett hozzátenni, hogy a Cipruson kialakult helyzet Írországra nincs és nem is lesz közvetlen hatással.

A holland pénzügyminisztérium államtitkára, Frans Weekers a tanácskozásra érkezve úgy nyilatkozott: nem kizárható, hogy Ciprusnak most már a múlt hét végén elfogadott mentőcsomagnál több pénzre lehet szüksége az elmúlt napokban kialakult zűrzavar miatt.

A ciprusi vezetés eredetileg azt akarta elérni, hogy a nemzetközi hitelezői trojka finanszírozza a fenntarthatatlanul működő bankrendszert, és hallani sem akart arról, hogy a két legnagyobb ciprusi bank befektetői viseljék a válság terhét, kivéve a 100 ezer euró alatti összegű betétek tulajdonosait, akiknek a pénze az uniós jog alapján betétbiztosítási védelem alatt áll – vélekedett Wolfgang Schäuble a Welt am Sonntag című lapnak adott interjúban.

A nemzetközi hitelprogramnak azonban csak akkor van értelme, ha "a gyökerénél ragadja meg a problémákat" – mondta a német pénzügyminiszter. Hangsúlyozta: az euróövezeti tagországok meg akarják akadályozni, hogy Ciprus fizetésképtelenné váljon, ez azonban nem változtat a nemzetközi hitelprogram feltételein.

Ciprus "így is meg úgy is nehéz út elején áll", a problémákért pedig csak saját magát okolhatja, hiszen a válság nem a segítség feltételeihez ragaszkodó uniós partnerek makacssága miatt alakult ki, hanem a helyi bankszektor "működésképtelen üzleti modellje" miatt – mondta Wolfgang Schäuble.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Lenthár Balázs 2024. december. 26. 19:30

Hősök vagy gonosztevők: Veronai Detre, a magyar krónikairodalom első főgonosza, aki bedöntötte a hun birodalmat

A középkori magyar krónikaírók elfogadták az egyébként máig nehezen bizonyítható hun-magyar kontinuitás elméletét, így a Képes Krónika, illetve Kézai Simon munkája és Thuróczy János krónikája is a hunok történetével indul. Ezekben visszatérő szereplő egy bizonyos Veronai Detre, aki folyamatosan a hunok ellen intrikál és végül az ő érdeme lesz, hogy Attila király fiai egymás ellen fordulnak. De ki volt valójában Veronai Detre és mit lehet róla tudni a krónikák megállapításain túl?