Ha az új MNB-elnök túl merészen lép, borulhat a forint
A keddi ismételt kamatdöntés után a kérdés már inkább az, hogy az új jegybanki vezetés is folytatni fogja-e a kamatvágási periódust. Ez csak akkor lehetséges, ha a piaci hangulat kedvező lesz, ez azonban több ponton is borulhat. Ha ez bekövetkezne, akkor újra zuhanna a forint, és elszállnának a magyar állampapírok kamatai.
A Financial Times feltörekvő piacokkal foglalkozó blogja, a Beyondbrics által megkérdezett londoni közgazdászok szerint a kérdés a keddi kamatcsökkentés után már inkább az, hogy az új összetételű monetáris tanács - új jegybankelnök és alelnökök - folytatni fogja-e a kamatvágási periódust. Orbán Viktor kormányfő kétségkívül egy lazább monetáris politika híve, és az új jegybanki vezetés minden bizonnyal hasonló gondolkodású lesz. Ebben a környezetben elképzelhető, hogy 4 százalékra is lemehet az alapkamat.
Mindezt azonban nem helyi gazdasági, hanem a piaci környezet határozhatja meg jobban. Egy hirtelen változás a hazánk irányába megnyilvánuló piaci hangulatban azt eredményezheti, hogy emelkedésnek indul a magyar állampapírok kamata, a forint esésnek indul, amivel drágul a devizában fennálló adósság finanszírozása is. Ez leszűkítené az esetleges kamatvágás mozgásterét, sőt, kamatemeléshez vezethet.
Ezt a hangulatváltozást pedig két dolog idézhető elő: az euróválság újabb eszkalálódása, vagy az új jegybanki vezetés elég erőteljes nem konvenciális monetáris politikája.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.