Ideális felvásárlási célpont a Vodafone
A mobilpiaci szerepvállalásban gondolkodó állam előtt, a korábbi kudarc után alapvetően két út áll. Az MPVI megvárhatja, hogy az NMHH újra kiír egy frekvenciaaukciót, melyben immár olyan frekvenciasávok is szerepelhetnek, melyeket a tavaly zárult eljárásban nem osztottak ki, vagy dönthet akár úgy is, hogy megvásárol egy már piacon lévő szolgáltatót.
Utóbbi döntés beillene a kormányzati stratégiába, melynek részeként az állam a privatizált szolgáltató szektorokba igyekszik visszavásárolni magát. Matolcsy György, a Nemzetgazdasági Minisztérium vezetője év elején írt jegyzetében kifejtette, a kormányzat szerint mindenki nyerne vele, ha az állam visszaszerezne egyes, "hibásan eladott belföldi monopóliumokat". Matolcsy ebben a jegyzetben az energetika mellett kifejezetten utalt a távközlési szolgáltatásokra is – olvasható a hwsw.hu-n.
A pénzügyi szempontból távolról sem brillírozó Vodafone Magyarországot alaposan megtépázhatná, ha a fővárosi törvényszék az NMHH által tavaly ősszel indult frekvencia-árverését lezáró végzés értelmében elveszítené a használati jogot a 2 MHz-es blokkra. Egy ilyen döntés ráadásul nemcsak a piaci versenytársak érdeke, hanem a magyar államnak is érdeke lehet, hiszen a Vodafone ezzel a döntéssel számottevően veszíthetne az értékéből.
A Vodafone Magyarország voltaképpen ideális felvásárlási célpont. A Vodafone évek óta gyengén teljesítő magyar leányvállalata többszöri kísérlet ellenére sem tudott túllendülni a mélyponton, ráadásul a szektort sújtó adónemek egyértelműen a legkisebb szolgáltatónak fájtak a legjobban, a vállalat többször is veszteséges évet zárt és általában véve rendkívül rossz nyereségességi mutatók mellett üzemel.
A Vodafone magyarországi leányvállalatának sorsát alapvetően meghatározza nem csak a magyar környezet, hanem az angol anyavállalat konszolidációs stratégiája is. A cég bevallottan a még jelentős fejlődési potenciállal rendelkező régiókra koncentrál, a telített piacokon pedig, illetve azokban az országokban, ahol tartósan nem képes felvenni a versenyt a piacvezetőkkel, konszolidációs lépésekre törekszik.
Egy ilyen tranzakcióval az előfizetők is jól járhatnak, még akkor is, ha az állam jelentős összegeket költ a felvásárlásra, hiszen nyilván éles árversenybe kezdene az állami fél a piacon, majd más szektorokban már látott gyakorlatnak megfelelően később úgy vonulhatna ki onnan, hogy tartós árletörő hatást érvényesített. Egy esetleges állami felvásárlással valójában a T-Mobile és a Telenor is jobban járhatna, hiszen ha a piac háromszereplős marad, a frekvenciakészlet is kevesebb szereplő közt oszlik el, ezzel pedig mindkét cég könnyebben végrehajthatja hosszú távú bővítési stratégiáját.
Sere Péter, a PricewaterhouseCoopers Magyarország Kft. (PwC) vezető menedzsere szerint egyáltalán nem lehet kizárni azt, hogy a Vodafone Magyarország tulajdonosa eladja a magyarországi operációt egy megfelelő ajánlat esetén.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.