Esett a kiskerforgalom, de az NGM jónak tartja az eredményt
Tavaly decemberben 2,1, az év egészében 1,9 százalékkal csökkent a kiskereskedelmi forgalom volumene az egy évvel korábbihoz képest - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) hétfőn.
Az országos kiskereskedelmi üzlethálózatban, valamint a csomagküldő és internetes kiskereskedelemben tavaly decemberben 835 milliárd forint, 2012-ben 8257 milliárd forint értékű volt a forgalom. A kiskereskedelmi forgalom volumene 2011 decemberében 1,6 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához képest, az év egészében 0,3 százalékos volt a növekedés.
A kiskereskedelmi teljesítmény a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) közleménye szerint az eurózóna átlagánál és a régióbeli országoknál is kedvezőbb. A tárca szerint tavaly az előző évhez képest csupán 0,7 százalékkal csökkent az élelmiszer és élelmiszer jellegű termékek értékesítése a kedvezőtlen globális gazdasági klímában.
Decemberben valamivel jelentősebb, 2,7 százalékos visszaesést könyvelhetett el ez a kiskereskedelmi alágazat az előző év - azaz 2011 - azonos időszakához képest.
Éves összehasonlításban a gyógyszeripari termékek, illatszerek, használtcikkek értékesítése illetve a csomagküldő kiskereskedelem forgalma viszont folytatta emelkedését, illetve a novemberi tendenciákkal ellentétben, decemberben az élelmiszer- ital- és dohányáru, valamint az iparcikk jellegű vegyes kereskedelem volumene is bővülni tudott - tette hozzá az NGM.
Decemberben a kiskereskedelmi termékforgalom éves szinten mért 2,1 százalékos visszaesését főként az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes üzletek, az üzemanyagtöltő állomások, a bútor- és műszakicikk-üzletek, valamint a könyv, számítástechnika, egyéb iparcikk üzletek forgalmának visszaesése magyarázza a minisztérium szerint.
Az Eurostat eddig rendelkezésre álló adatai alapján az unió 13 országában mérséklődött a kiskereskedelemi forgalom decemberben, míg 9 országban növekedést regisztráltak. Az eurózónában, a hazai adatokat messze meghaladó, 3,4 százalékos volt a visszaesés mértéke, míg az EU 27 átlagára vetítve 2 százalékos csökkenés volt megfigyelhető - írta az NGM.
Hazánknál rosszabb teljesítményt nyújtott régiónkból Szlovénia (-7,5 százalék), Bulgária (-5,5 százalék), Szlovákia (-4,0 százalék), valamint Románia (-3,3 százalék) is. Az NGM szerint egyedül Lengyelország adata haladta meg a hazai értéket, de még itt is visszaesés figyelhető meg (-0,7 százalék) az előző év azonos időszakához képest képest.
"A negatív kiskereskedelmi statisztikákat továbbra is elsősorban a külpiaci események, valamint a hazai magas eladósodottság leépítése és a lakosság óvatossága magyarázza. A GKI fogyasztói bizalmi indexe ugyanakkor 2012 novemberétől folyamatosan javul, 2013 januárjában pedig másfél éves csúcspontjára ugrott a fogyasztói bizalom, amely némi optimizmusra adhat okot a jövőt illetően" - közölte a tárca.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.