2013. február. 15. 07:54 hvg.hu Utolsó frissítés: 2013. február. 15. 07:53 Gazdaság

Az állásukat visszakapó bírák is fenntartják strasbourgi kereseteiket

Azok a jogellenesen kényszernyugdíjazott bírák is fenntartják a magyar állam elleni - a strasbourgi emberi jogi bíróságra beadott - kereseteiket, akik visszakerülnek a bíróságokra - írja a Népszava.

Módosítják, de továbbra is fenntartják strasbourgi kereseteiket azok a kényszernyugdíjazott bírák - értesült a Népszava. Az utóbbi másfél éves herce-hurca után ugyanis legfeljebb "részleges jóvátételként" tudják értékelni, hogy anyagilag kompenzálják, illetve állásukba visszahelyezik őket, ám a megítélésüknek és szakmai reputációjuknak okozott erkölcsi kárt mindez nem orvosolja.

Tavaly a 62 évre leszállított korhatár miatt 231 bíró vonult nyugdíjba, ám a törvényi rendelkezéseket az Alkotmánybíróság (Ab) megsemmisítette, így 165-en munkaügyi pert indítottak, s lényegében ugyanennyien a strasbourgi emberi jogi bíróságon is keresettel éltek. Közülük eddig 27 érintettet helyezett vissza állásába Áder János államfő, de ennél több per zárult már le, hiszen mint az Országos Bírósági Hivatal (OBH) közölte: a bíróságok február elejéig 139 ítéletet kézbesítettek - írja a lap. Az első fokon jogerősen befejezett ügyek száma 48 volt, de azóta újabb tucat ügyben született jogerős döntés, voltak azonban, akik nem kérték visszahelyezésüket, másoknál pedig az OBH fellebbezett.

A jogerős, s már támadhatatlan esetekben ugyanakkor a kinevezési javaslatokat az OBH elnöke soron kívül terjeszti elő az államfőnek, így a bírók a korábbi szolgálati helyükön és beosztásukban folytathatják. Csakhogy a jogellenesen felmentettek között 57 vezetői tisztséget (például megyei, vagy városi bírósági elnök, illetve kollégiumvezető) betöltő bíró van, akiknek visszahelyezése még okozhat némi fejtörést, hiszen időközben az OBH elnöke a megüresedett tisztségekbe 27 pályázót nevezett ki - olvasható a cikkben.

De a szakmai vezetők ügyében is lehet bonyodalom, még akkor is, ha most már az OBH elnöke is azt javasolja, hogy legyenek visszahelyezhetők tanácselnöki beosztásukba a felmentett bírák. Csakhogy sok helyen a tanácselnökök nyugdíjba zavarása után nem írtak ki pályázatot, hanem megbízást adtak vezetői feladatok ellátására - írja a Népszava.

A több mint másfél éves kényszernyugdíj-ügy rengeteg kérdést vet fel, még akkor is, ha a kormányoldal új jogszabálytervezettel állt elő, mely szerint fokozatosan, csak tíz év alatt csökken majd 70-ről 65 évre a bírák, ügyészek, közjegyzők és bírósági végrehajtók nyugdíjkorhatára, Répássy Róbert igazságügyi államtitkár pedig január végén benyújtott egy javaslatot, mely a bírósági vezetői posztokba való visszahelyezést is lehetővé tenné, egyelőre tisztázatlan körülmények között - írja a lap.

* * * Hogyan egészíthető ki az állami nyugdíj?

A majdani állami nyugdíj szinte biztosan nem lesz elég az aktív korban megszokott életszínvonal fenntartására. Egy megtakarítás azonban megfelelő jövedelemkiegészítést biztosíthat. Ráadásul nyugdíj-előtakarékosság választásával 20% állami támogatás is elérhető. A Bankmonitor nyugdíjmegtakarítás-kalkulátora megmutatja, hogy egy adott összegű havi megtakarítás mekkora nyugdíjkiegészítést jelenthet majd.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2024. november. 28. 10:09

Felesleges kényeskedni a függetlenség miatt – a bírókat képviselő OBT elnöke a kormány alkujáról

Két lehetőség volt: vagy nincs pénz, vagy pedig van, de akkor alá kell írni a papírt – így magyarázta a HVG információi szerint egy belső értekezleten Szabó Péter, az Országos Bírói Tanács elnöke, miért ment bele a kormány diktálta megállapodásba. Beszédének több forrásból hozzánk eljutott átirata szerint azt mondta, felesleges kényeskedni a bírói függetlenség miatt.