Habár a forint gyengülésében benne van valamennyire a "Matolcsy-para", ám valószínű, hogy ha nem őt nevezik ki a jegybank élére, a hazai fizetőeszköz akkor sem lesz tartósan erős, mert közép-európai trendként továbbra is kedvezőbb monetáris kondíciókat fog teremteni a Magyar Nemzeti Bank.
Itthonról néha úgy tűnik, hogy a forint árfolyamát pusztán a leendő jegybankelnök személye körüli találgatások mozgatják, a valóság azonban az, hogy általános kelet-európai jelenségről beszélünk - írja Zsiday Viktor befektetési szakértő friss blogbejegyzésében.
A befektetési szakértő szerint Csehországban vagy Lengyelországban is a lassuló vagy recessziós gazdasági környezet előhozza azt az igényt, hogy erre valamilyen módon válaszoljanak a jegybankok. "Mivel idén várhatóan Európa zéró körüli növekedést fog mutatni, ezért kamatvágások, szándékos devizagyengítések, unortodox eszközök bevetése egyre valószínűbb mindhárom országban" - emelte ki Zsiday. A monetáris politika várhatóan egyre megengedőbb lesz. Ennek tükrében nem véletlen, hogy mindhárom deviza gyengül az euróval szemben.
"Habár a forint gyengülésében benne van valamennyire a 'Matolcsy-para', ám valószínű, hogy ha nem őt nevezik ki, a hazai fizetőeszköz akkor sem lesz tartósan erős, mert közép-európai trendként továbbra is kedvezőbb monetáris kondíciókat fog teremteni a jegybank" - fejtette ki a befektetési szakértő. Láthatóan a 300-as szinttől sem ijedt meg a monetáris tanács, tovább csökkentették az alapkamatot. Összességében Zsiday úgy véli, hogy a jegybankelnök személyétől függetlenül inkább egy gyengeség felé induló, hullámzó, fölfelé csúszó sávmozgás várhat az euró-forint árfolyamra.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.