Matolcsy: egymillió városlakó hiányzik Magyarországon
A városok szerepéről és feladatáról, valamint Budapest fejlődéséről értekezik Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter a Heti Válaszban.
Matolcsy György a Heti Válaszban megjelent esszéjében kijelenti, hogy az amerikai a legsikeresebb nemzet a világon, az Egyesült Államokban pedig kétharmadnál is többen városban élnek. A miniszter emlékeztet rá, hogy az új tudás és innováció a városokban született, mert "az ember társas lény, másokkal együtt szeret és tud élni, dolgozni, szórakozni". A városokban több a munka, magasabb a kereset, "nagyobbak a pártalálási arányok, mint a kisebb településeken". Matolcsy megállapítja, hogy a városok sikere mélyén a város által lehetővé tett sűrű emberi és üzleti kapcsolatok állnak.
Matolcsy szerint Magyarország óriási szerencséje, hogy Budapest az egyik legnagyobb város Berlin és Moszkva között, ezért regionális és globális központ is lehetne, azonban a "főváros késői kifejlődése, a városok ipari gyengesége, az egyetemek késői alapítása és a Duna keleti folyásiránya miatt már történelmünk első 500 évében lemaradtunk Nyugat-Európához képest".
A miniszter szerint a hátrányt 1867, a kiegyezés után elkezdtük ugyan ledolgozni a gyors városfejlődésnek köszönhetően, de 1944 és 1956 között nem védtük meg a zsidó, német és magyar városlakókat, akik a fejlődés motorjai lehettek volna.
"Ma legalább egymillió városlakónk hiányzik itthon, miközben London, néhány német és osztrák város közel félmillió magyart vonzott az elmúlt évtizedben" - írja Matolcsy, aki szerint a nemzetstratégia és gazdaságpolitika legfontosabb céljai közé tartozik a hazai városfejlődés új alapokra helyezése. "Sikeres, tehát dinamikusan fejlődő települések - főváros, nagyvárosok, kisvárosok - nélkül nincs magyar siker ebben a században" - írja.
Matolcsy szerint "Budapest kertvárosának" kellene tekinteni minden magyar várost, és minden "nagyváros kertvárosának" kellene tekinteni minden környező kisebb települést. A miniszter szerint a Kárpát-medence határon kívüli városainak is egyik természetes központja Budapest.
"A városmagok és kertvárosok dinamikusan együttműködő hálóját kellene kialakítanunk", amihez fejlett infrastruktúra, virágzó vállalkozások, nyitott tudásközpontok és erős középosztály kell. "Ötszázezer uniós munkavállalónk csak dinamikusan fejlődő városokba jön haza" - írja Matolcsy György.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.