Financial Times: Matolcsy "katasztrofális"
Furcsának tűnik, hogy Matolcsy György a Heti Válaszban "katasztrofálisnak" nevezi a forint erősen tartásáról szóló politikát akkor, amikor a magyar bankok és háztartások devizában fennálló tartozásának még mindig jelentős a súlya - írta szerkesztőségi blogjában a Financial Times. A bejegyzés szerint sokan inkább Matolcsyt magát tartják "katasztrofálisnak".
Bejegyzésben reagált Matolcsy György a Heti Válaszban csütörtökön megjelent cikkére a Financial Times (FT) szerkesztőségi blogja.
A Beyondbrics szerzője felidézte, hogy a nemzetgazdasági miniszter írásában "katasztrofális" döntésnek nevezett több, 2002 és 2010 közötti gazdaságpolitikai lépést, így szerinte hiba volt többek között "erősen tartani a forintot, mert az fékezi az inflációt".
Az FT éles hangú kommentárja szerint a "katasztrofális" egyben az a szó is, amellyel sok vállalkozás, lakástulajdonos és még néhány kormányzati kollégája is Matolcsyt írja le a devizahiteleik forintértékének megugrása miatt.
Matolcsy a forintról tett mostani megjegyzését sokak úgy értékelhetik, hogy a kormány zöld utat adna a fizetőeszköz gyengítésére - idézi a blog Timothy Ash-t, a Standard Bank közgazdászát. A szakember hozzátette, hogy a miniszter szavai furcsának tűnnek akkor, amikor a magyar bankok és háztartások devizahiteleinek még mindig nagy a súlya.
Ezt az FT-blog bejegyzése adatokkal is alátámasztotta: a lakosság devizahiteleinek összege tavaly szeptember végén a GDP 18 százalékára rúgtak, míg ugyanez a szám a bankoknál 34 százalékot tett ki. "Szóval szörnyen sok magyar közvetlenül is érdekelt az árfolyamban az élet több területén is" - írta a Beyondbrics, amely szerint az első Orbán-kormány még éppen a "minden magyart" gazdagabbá tevő erős forinttal büszkélkedett.
William Jackson, a Capital Economics szakértője azt mondta, nem mindig egyértelmű a magyar vezetés üzenete. Szerinte Matolcsy érvelése részben érvényes is lehet: a jegybanknak lazítania kell a monetáris politikáján, hogy ezzel segítse elő a gazdasági növekedést. "Ez sok helyen működik. De nem sok helyen érzékenyek annyira az árfolyamszintre, mint Magyarországon" - tette hozzá a Beyondbrics szerzője.
Matolcsy az utóbbi időben több nyilvános megjegyzést is tett a jegybank szerepéről, feltehetően ezzel akarja előkészíteni azt, hogy indulna a Magyar Nemzeti Bank elnöki posztjáért - tette hozzá a Standard Bank közgazdásza.
A blog szerint a Simor András március 3-án lejáró mandátumára pályázók között Matolcsy lehet a legismertebb, de egyben ő a "legellentmondásosabb" is. Ezért ha megszólal, az nagy hatással lehet a piacokra - akárcsak az is, ha valóban őt jelölik az MNB élére. A bizonytalanságnak - legalábbis a jegybanki utódlással kapcsolatban - azonban jövő hónap végén vége szakadhat (ekkor nevezi meg Orbán Viktor kormányfő a jelöltet) - írta az FT-blog.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.