Drámai mértékben zuhant tavaly novemberben az ipari termelés az egy évvel korábbihoz képest. A majdnem hét százalékos mínusz egyszeri rossz adat lehet, ugyanakkor a beinduló járműipari beruházások sem tudták felhúzni a mutatót. Minden bizonnyal idén sem fogják, bármennyire is optimista a Nemzetgazdasági Minisztérium.
Rendkívül borús kép rajzolódik ki a magyar ipari termelésről a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb adatai szerint. Tavaly novemberben az ipari termelés 6,9 százalékkal múlta alul az egy évvel ezelőtti szintet. Utoljára 2009-ben, a gazdasági válság leginkább dühöngő évében volt ekkora zakó az ipari termelésnél. A gyenge ipari teljesítmény a beinduló nagy autóipari beruházások – Mercedes, Audi – ellenére jött össze, ami azt jelenti, hogy a járműipar évek óta tartó dinamikus növekedése sem volt képes ellensúlyozni az ipar szinte összes szegmensében tapasztalható leépülést.
A magyar gazdaság majdnem negyedét produkáló ipari termelés gyengélkedése ugyanakkor már egy ideje nyilvánvaló. Mikó Ildikó, a KSH szakértője rámutatott, az ipari alágazatokban, a járműipar kivételével mindegyikben csökkenést mértek novemberben. Emellett pedig az éves összehasonlításból tisztán látszik a csökkenő tendencia: az első tizenegy hónapban 1,5 százalékkal volt alacsonyabb az ipari termelés, mint az előző év azonos időszakában. A decemberi adatot még nem tartalmazó tavalyi év visszaesése összességében nem tekinthető súlyosnak, a nagyobb probléma az, hogy elemzők szerint idénre sem várható bővülés, és ez az exportra is hatással van. Mindez a gazdasági növekedést is visszaveti, ami idén is inkább a negatív tartományban mozog majd – így továbbra is recesszióban maradhatunk.
Ha rossz lesz a december, akkor izgulhatunk
Két dolog játszik igazán közre a visszaesést mutató adatban, egyrészt egy komolyabb visszaesés októberben szeptemberhez képest, és a 2011-es magasabb bázisérték – fejtette ki Samu János, a Concorde makroközgazdásza. Samu szerint ugyanakkor egyelőre nem kell kongatni a vészharangot, nincs összeomlás, érdemes megvárni a tavaly december és a friss januári adatokat is, mielőtt komolyabb megállapítást tennénk. "Ha azonban megint nagy lesz az esés, akkor csúnya kép rajzolódhat ki" – emelte ki az elemző.
Az NGM a 2010-es kormányváltást veszi bázisnak |
A KSH előzetes adatai alapján novemberben az előző hónaphoz képest (a szezonálisan és munkanaptényezővel is kiigazított) ipari termelési index 0,1 százalékkal csökkent. A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) közleménye szerint ugyanakkor fontos kiemelni, hogy az előzetes adatok nem alkalmasak gazdasági tendenciák, következtetések levonására. Az ipar 2011-ben kiemelkedő évet zárt, a termelés volumene minden hónapban meghaladta a 2010. év azonos havi adatot. A tavaly évi kibocsátási szintet az ipar még tudta tartani 2012 első félévében, 2012 második félévében azonban a tavalyinál némileg gyengébb teljesítményt produkált. A mostani adat az NGM szerint semmiképpen nem tekinthető tendenciának, inkább a tavalyi magas szint korrekciója, így az ipar zuhanásáról beszámoló tudósítások "teljesen alaptalanok". A minisztérium szerint az idei évi tényadatok alapján a kormányváltás óta az ipari termelés volumene (változatlan áron, munkanappal és szezonális hatásoktól megtisztítva) hozzávetőleg 1,1 százalékpontos emelkedést mutat. Az ipari termelés a 2010. májusi szintet egy kivételével minden hónapban meghaladta, ezért kijelenthető, hogy a kormányváltás idejéhez képest a szektor termelése nem csökkent. 2013-ban a kiépült autóipari kapacitásoknak is köszönhetően további bővülést vár a minisztérium. |
Folyamatos lassulás tapasztalható az iparban, égető szükség lenne beruházásokra, de egyelőre ezek felfutásának nem látszik nyoma. Két nagy "zászlóshajó-projekt" (Mercedes, Audi) fut jelenleg, elszigetelten vannak pezsgések az iparban. Ám ezeket a beruházásokat is érdemes óvatosan kezelni, mivel az európai autóértékesítési számok rosszul néznek ki, a déli országokban például több tíz százalékkal zuhantak tavaly az eladások. Így elképzelhető, hogy a csökkenő európai autóértékesítések hatásai hozzánk is begyűrűzhetnek, fejtette ki Samu.
Az Equilor vezető elemzője, Kuti Ákos nem tartja meglepőnek a novemberi ipari termelés adatait, rámutatott, hogy világszinten visszaesés volt tapasztalható az ipari termelésben, bár nem ilyen szintű. Kuti azonban óva int mindenkit attól, hogy temesse a magyar gazdaságot. Már csak azért is, mert az ilyen csökkenés a régióban nem példa nélküli, decemberre például 7 százalékos ipari termelés-visszaesést várnak az eddig válságállónak bizonyuló lengyel gazdaságnál is. Ugyanakkor tény, hogy Csehországban visszafogottabb, 3-4 százalékos csökkenés volt ugyanebben az időszakban.
Nem ránt ki minket az autóipar
Egy adat, nem adat – reagált Török Zoltán, a Raiffeisen Bank vezető elemzője a kiugróan gyenge novemberi ipari termelési mutatóra. Török szerint egy-két nagyobb gyár év végi leállása nagyon meg tudja mozgatni a mutatót, a 6,9 százalékos zuhanás inkább egy negatív trendbe illeszkedik bele. Már jó ideje gyatrák az iparstatisztikai mutatóink, éves szinten augusztus óta esik vissza az ipari termelés. Ez elsősorban az exportpiacaink gazdasági helyzetének alakulásával van kapcsolatban, az eurózóna 2012 utolsó negyedévében a Raiffeisen előrejelzése szerint 0,5 százalékkal zsugoradhatott, és ennek hatása hozzánk is begyűrűzik.
A Raiffeisen vezető elemzője szerint hiába erősödik robosztusabban a hazai autóipar, ha emellett az elektronikai szektor hosszú ideje tartó nagy veszteségeket kénytelen elkönyvelni (Nokia, Flextronics). A világszerte hanyatló telefonmárkák – Nokia és Blackberry – rántották magukkal a hazai üzemeket is, az Apple és a Samsung termékei futnak ma jobban, e gyártók termékeit viszont nem nálunk gyártják.
Régiós kitekintésben az látszik, hogy Lengyelországban, Romániában és az autóipari beruházások következtében szárnyaló Szlovákiában is lassult az ipari termelés növekedésének üteme. A tavalyi év elején még kétszámjegyű növekedést produkáló Szlovákiában ugyanakkor a szárnyalás annak köszönhető, hogy a három nagy autógyár – a PSA, a Volkswagen és a Kia – szinte egyszerre fogott bele új tömegmodellek gyártásába, északi szomszédunk így szerencsés helyzetben van. Ilyen felfutásra hazánkban ugyanakkor nem számíthatunk, a Raiffeiesen előrejelzése szerint idén is tovább fog csökkeni a magyar GDP, számszerint 0,5 százalékkal, emelte ki Török Zoltán.
Baljós irányba mutat a magyar beszerzési menedzser index |
A beszerzési menedzser index (BMI) szezonálisan kiigazított 2012. decemberi értéke 48,9 százalékot mutat, 3,2 százalékponttal esett vissza az előző hónaphoz képest – közölte hétfőn a Magyar Logisztikai, Beszerzési és Készletezési Társaság (MLBKT). A mutató értéke a második legalacsonyabb volt az elmúlt évben és ötödször jelezte a feldolgozóipar zsugorodását. Az új rendelések indexe erősebben esett, és a mostani a harmadik legalacsonyabb decemberi érték 1995 óta. Az új rendelések állománya így már hatodszor csökkent a múlt évben. Ilyen mintázatra utoljára 2009 közepén volt példa. |
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.