A bürokrácia emészti föl a közmunkára szánt pénzt
A kormány célja a foglalkoztatás növelése és a segélyért sorban állók számának csökkentése volt, de úgy tűnik az „aki nem dolgozik ne is egyék” politikájára szánt pénz, nagyobb segítséget nyújtana a rászorulóknak segély formájában.
Eltérő adatok hozzáférhetőek a tavalyi közmunkaprogramban résztvevők számáról. A kormányzati kommunikáció szerint 2012-ben 280 ezer ember vett részt közfoglalkoztatásban, az ombudsmani jelentés azonban novemberig bezárólag 289 ezer embert említ. Ezek szerint nem állnak rendelkezésre pontos adatok a kormány által foglalkoztatottakról – írja a Policy Agenda elemzésében.
Ha a résztvevők száma nem is pontosan meghatározható, az kiderül, hogy tavaly egy közmunkás 3 hónapig kapott közmunkát, 47 ezer forintos keresettel, majd 9 hónapig foglalkozást helyettesítő támogatást 22.800 forintért, ami havi átlagban 22 800 forintos keresetnek felel meg. A kormányzat által novemberben közzétett adatok szerint a közfoglalkoztatottak 19 százaléka vissza tudott térni a munkaerőpiacra, amíg az ombudsmani jelentésben ugyanez a szám már csak 4,3 százalék.
Tavaly az állam kb. 130 milliárd forintot költött el közfoglalkoztatásra, aminek jelentős része a rendszer működtetésére, adókra, és járulékokra ment el. Ha ezt az összeget segély formájában utalja ki, akkor az érintetteknek havi 27 ezer forintot kaptak volna a jelenlegi havi átlag 12 ezer forinttal szemben. Persze, akkor nem is kellett volna dolgozniuk érte, a kormány célja pedig pont ez. Idén valamivel több, kb. 154 ezer forintot költenek majd a programra, többek között az 5,1 százalékkal megemelt közfoglalkoztatási bérek miatt. Az elemzés szerint jövőre 330 ezer embert vehet részt a közmunkaprogramban.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.