A kormány a tartalékokból jelentős osztogatásba csapott az év végén, összesen körülbelül 50 milliárdot csoportosítanak át. A döntések következtében jelentős támogatást kapnak a kormány kedvenc intézményei, célterületei is, úgy mint a foci és határon túli magyarok.
Év végi osztogatási hajrába kezd a kormány. A költségvetési átcsoportosítások következtében, erre bizonyos fejezeteknél joga van a kormánynak, mintegy 50 milliárd forintot pakol át a kabinet, főként a rendkívüli kormányzati intézkedésekre szolgáló tartalékból - melyben eredetileg 100 milliárd forint volt, - bizonyos célokra. Plusztámogatást kap a rendőrség, a mentőszolgálat, megújulhat a Margitszigeti Szökőkút is. Eközben ugyanakkor a kormánynak kedves intézmények és csoportok sem maradnak ki a jóból: plusztámogatásban részesül egy focialapítvány, a Trianon Múzeum, a Nemzeti Közszolgálati Egyetemnek a jövőben helyet biztosítani hivatott Ludovika Campus és a Nemzetstratégiai Kutatóintézet is. Az erről szóló döntések a keddi Magyar Közlönyben jelentek meg.
32 milliárd megy egyes településeknek
A Steindl Imre Program bővítéséről szóló kormányhatározat értelmében plusz egymilliárddal többet ad a kormány a Kossuth tér rekonstrukciójára, a pénzt a rendkívüli kormányzati intézkedések fejezetből irányítják át. A 2011. évi előirányzat maradványokból, vagyis a 2011. évi kötelezettségvállalással terhelt, de 2012. június 30-áig fel nem használt összegeket is átcsoportosítja a kormány. A nagyobb nyertesek:
- a Közlekedésfejlesztési Koordinációs Központ 642 millió forintot kap,
- az országos közúthálózat és gyorsforgalmi úthálózat 365 milliós pluszban részesül,
- infokommunikációs szolgáltatások, konszolidáció cím 262 milliót kap,
- az épületenergetikai és energiahatékonysági célelőirányzat 178 millióban részesül.
A "vesztesek" pedig:
- a Magyar Energia Hivatal 106 millióval rövidül meg,
- a lakóépületek és környezetük felújításának támogatása cím 178 millió,
- a kis- és középvállalkozói célelőirányzat pedig 348 millió forinttal kevesebbel számolhat.
- az Útpénztár 227 millió,
- a TEN-T projektek 341 milliótól kénytelenek búcsút venni.
Az átcsoportosítások között Debrecen is plusz 882 millióval számolhat a helyi önkormányzatokat megillető tartalékokból, ezt az egészségügyi-fekvőbeteg szakellátó intézmények átadásából eredő kártalanítása miatt kapja a város. Mezőtúr városa ugyanilyen okból 3 milliót, Szigetvár pedig 800 ezer forintot kap.
A helyi önkormányzatok támogatásai és helyben maradó személyi jövedelemadója fejezet egyes címei terhére a megyei jogú városok és más városok, községek (pl. Bicske, Cegléd, Mád) feladatainak támogatására - "biztonságos finanszírozására" - összen 32 milliárdot csoportosít át a kormány. A kormány ezt a 32 milliárdot egyedi kérelmekre biztosítja 37 önkormányzatnak, amelyből egyebek mellett uniós beruházások önerejét egészíthetik ki, likviditási helyzetüket javíthatják az érintettek.
A BKV-ra is költ pár milliárdot a kormány
A budapesti közösségi közlekedés, vagyis a BKV is kap plusz 3,3 milliárd forintot a Miniszterelnökség rendkívüli kormányzati intézkedések címből. A Zágrábi Magyar Intézet létrehozására összesen 1,2 milliárd forintot szán a kormány, ezt is ugyancsak a rendkívüli kormányzati intézkedésekből fedezik. A rendkívüli intézkedések terhére 1,1 milliárdot kapnak a bíróságok, a Budapesti Tavaszi Fesztivál lebonyolításához pedig további 350 milliós pluszt kapnak a szervezők. A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) is jól jár, az adóhatóság majdnem 1 milliárdos többletben részesül. Emellett a Bevándorlási és Állampolgársági Hivatal és a Közigazgatási és Elektronikus Közszolgáltatások Központi Hivatala 158, illetve 293 milliót kap.
A kormányzat nem feledkezik meg a határon túli magyarokról sem, a Kőrösi Csoma Sándor Program megvalósításához szükséges 476 millió forintot is a rendkívüli kormányzati intézkedésekből fedezi a kormányzat. A Margitszigeti Szabadtéri Színpad, Margitszigeti Szökőkút átépítése, valamint a Belvárosi Főplébánia templom homlakzatának felújítására 950 millió forintot csoportosít át a kormány.
Foci, Ludovika Campus és a budapesti Erzsébet tér
A kormányzat természetesen a fociról sem feledkezik meg, a Magyar Futball Akadémia Alapítvány 50 milliót kap. A Ludovika Campus - ahol a Nemzeti Közszolgálati Egyetem székel majd - beruházás érdekében, a Józsefvárosi Kulturális és Nonprofit Kft. állami tulajdonba kerülésére 80 milliót költ a kormány. A budapesti Művészetek Palotája sem jár rosszul, ők az átcsoportítások következtében 200 milliót kapnak. A Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal működésének biztosítása érdekében 150 milliót csoportosít át a hivatalnak a kormány, emellett pedig 186 milliót szabadít fel a hivatal számára nagyteljesítményű nyomtatók szkennerek és helyszíni ellenőrzéshez szükséges gépkocsik beszerzésére. Az Országos Mentszőlgálat is kap valamennyi pluszpénzt, számszerint 1 milliárdot.
A Nemzetstratégiai Kutatóintézet 2012. évi működésére 100 milliót ad a kormány, ez már korábban ismert volt. A helyzet pikantériája, hogy a Szász Jenő székelyföldi Fidesz-közeli politikus áltel vezetett intézet igazából csak 2013-ban kezdi meg működését, a jövő évi költségvetésben az intézet létrehozására 1,2 milliárdot szántak. A várpalotai Trianon Múzeum is erőteljesebben koncentrálhat programjaira, mivel 50 millió forintnyi pénz áll a házhoz.
A volt Gödör területe, vagyis az Erzsébet téri Kulturális Központ és Park fejlesztése is részesül 65 milliós kormányzati támogatásban, a Nemzetközi Víz Konferencia megrendezéséhez szükséges 310 milliót is rendkívüli kormányzati intézkedésekből biztosítja a kormány. A rendőrségnek is oszt pluszpénzt a kormányzat, majdnem 4 milliárdot kapnak korrupcióellenes feladatok finanszírozására.
Kevesebb lesz az idei zárolás
A kormány emellett az októberben a minisztériumoknál és a központi költségvetésnél bejelentett több mint 48 milliárd forintos zárolást úgy változtatja meg, hogy csak mintegy 32 milliárdnyi forrást nem enged felhasználni, 16 milliárdot ezáltal felszabadítanak. A döntésnél főként a "mindenkinek adunk kicsit" elvet alkalmazták, vagyis az egyes minisztériumok, intézmények majdnem mindegyikének kevesebb forrást kell zárolni. Kivételt a Központi Statisztikai Hivatal, MIniszterelnökség, Kormányzati Ellenőrzési Hivatal és a Honvédelmi Minisztérium kéőez, számukra ugyanannyi maradt a zárolás összege. Emellett a Nemzeti Kulturális Alap és a Kutatási és Technológiai Innovációs Alap területén nincs szükség semmilyen elvonásra elvonásra, a két alapnál ez összességében 3,9 milliárd forintot jelent.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.