Ezért bővítené a bankadó alóli kedvezményeket a kormány
A növekedés elősegítése érdekében a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) azt tervezi, hogy megpróbálják a bankok számára a banki különbadóból adható kedvezményeket olyan módon strukturálni, hogy az a pénzintézetek növekvő szerepvállalása esetén arányosan - és akár jelentős mértékben - növekvő adókedvezményt jelentsen - mondta Pleschinger Gyula, az NGM adó- és pénzügyekért felelős államtitkára a Portfolio.hu-nak adott, kedden megjelent interjúban.
Az államtitkár közölte: a kormány által októberben bejelentett intézkedéseknél az Európai Unió túlzottdeficit-eljárása alóli kikerülés, azaz a költségvetési hiány tartósan három százalék alatt tartása, illetve az államadósság csökkenő pályára állítása volt a prioritás. Úgy fogalmazott: "most ott tartunk, hogy komoly esélyt látunk arra, hogy jövő júniusban véglegesen kikerülhetünk a túlzottdeficit-eljárás alól. Vagyis - ha komoly véráldozatok árán is, de - el tudtuk érni a fiskális stabilitást". Ezek után már tudunk a növekedésre fókuszálni - tette hozzá.
Pleschinger Gyula szerint a bankok a jelenleginél "agresszívebb ösztönzésre várnak" a hitelezés beindításához. "Most annak részleteit vizsgáljuk, hogy mennyi bankadóról mondhat le a kormány, hogy a másik oldalon a hitelezés beindulásával többletbevételre tegyen szert a fogyasztás és a beruházás felfutásával" - mondta, hozzátéve, hogy a kormány egyelőre tárgyalási javaslat összeállításán dolgozik, amelyet majd a bankszövetséggel is megvitatnak majd.
Az NGM államtitkára szólt arról is, hogy a kormánynak "eszébe sem jutott", hogy a lejáró devizaadósságot pusztán forint-, illetve belföldi devizakibocsátásokból finanszírozza. "Nem mondhatunk le, és nem is kívánunk lemondani a nemzetközi piacokon való megjelenésről" - tette hozzá. Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter a Kossuth Rádiónak adott interjúban szombaton úgy fogalmazott: szerinte nem biztos, hogy Magyarországnak jövőre a nemzetközi pénzpiacokon deviza államkötvényt kell kibocsátania.
Pleschinger Gyula a devizakibocsátással kapcsolatosan elmondta: a piaci viszonyok és az IMF/EU-tárgyalások fényében tudnak dönteni arról, hogy mikor éljenek legelőször a kínálkozó alkalommal. Mint mondta, "az Eximbank példája és az Államadósság Kezelő Központ idei aukciói mutatják, hogy Magyarország kapós IMF-megállapodás nélkül is. Úgy néz ki ezek alapján, hogy Magyarország iránt változatlan a befektetői bizalom".
Az államtitkár az interjúban elmondta: nem kapott semmiféle felkérést a jegybankelnöki pozíció betöltésére. Hozzátette: ő magát befektetési bankárként definiálná, a monetáris politikához kevésbé ért. "Szerintem egy monetáris politikában jártas elnökre van szükség, és remélem, hogy egy ilyen személyre esik majd a választás" - fogalmazott. Pleschinger Gyula az interjúban kérdésre válaszolva leszögezte: az a fajta félelem, hogy a kormány az önkormányzatoktól átvett adósságot ne fizetné vissza teljes egészében, teljességgel alaptalan.
Elmondta azt is, hogy véleménye szerint a kormány nem tervez új végtörlesztési konstrukciót az eladósodott vállalatok megsegítésére. A kormány a nagyvállalatokkal kötött stratégiai megállapodások során arra törekszik, hogy helyzetbe hozza beszállítóként a magyar kis- és középvállalkozásokat - tette hozzá.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.