Matolcsyék megállapodtak a Világbankkal
Együttműködési megállapodást írt alá kedden Peter Harrolddal, a Világbank Közép-Európáért és a balti országokért felelős országigazgatójával Pleschinger Gyula, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) államtitkára - közölte a tárca.
A megállapodás célja, hogy újszerű tartalommal töltse meg a Világbank és Magyarország immár 30 éves múltra visszatekintő kapcsolatait - közölte az NGM.
Ennek keretében a minisztérium szerint a régió más országaihoz hasonlóan kihasználjuk a világbanki tagságunkból fakadó előnyöket, élünk a Világbanknál meglévő széleskörű tudásbázis és szakértői kapacitás adta lehetőségekkel, amelyek a kormányzati döntéselőkészítés folyamatában és az intézkedések végrehajtásakor is hasznosíthatók.
A megállapodás értelmében a Világbank szakértői együttműködés keretében támogatja a Széll Kálmán Tervben megfogalmazott strukturális kormányzati intézkedések végrehajtását.
Az együttműködés elsősorban a következő területeket célozza meg: a költségvetési és egyes szektorális politikákra vonatkozó stratégiák, növekedési stratégiák, a nyugdíjrendszert érintő elemző munka, pénzügyi szektor fejlesztése (részben az euróövezeti pénzügyi válság hatásainak kezelésével összefüggő területek), roma integráció, az államigazgatás kapacitásfejlesztése, továbbá az EU alapokból és a hazai fejlesztési forrásokból megvalósított programok monitoringja és értékelése.
Magyarország a Világbank úgynevezett graduált státuszú tagországa, így az EU-tagországok többségéhez hasonlóan immár nem veszi igénybe a bank pénzügyi erőforrásait, ugyanakkor támogatóként részt vesz a szegénység csökkentését célzó globális programokban.
Hasonló együttműködési programmal rendelkezik a régióból többek között Szlovákia és Lettország, továbbá Lengyelország, a Cseh Köztársaság és Szlovénia is igénybe veszi a bank tanácsadási szolgáltatásait.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.