Kiderült, miért nem Matolcsy lesz az uniós főtárgyaló
Ennek a feladatnak az elvégzése állandó tárgyalást igényel Brüsszelben, szükséges a tárcák közötti koordináció, a gazdaságstratégia pedig beletartozik az államtitkárság portfóliójába - indokolta meg Cséfalvay Zoltán azt, hogy Matolcsy György helyett ő lesz az uniós főtárgyaló.
Magyarország érdeke, hogy az európai uniós fejlesztési forrásokat hatékonyan tudja felhasználni, és java részét a gazdaságfejlesztésbe forgassa 2014 és 2020 között - hangsúlyozta a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) gazdaságstratégiai államtitkára az uniós főtárgyalói megbízatásáról tartott hétfői sajtótájékoztatón, Budapesten.
Cséfalvay Zoltán hozzátette: le kell vonni a 2007-2013. közötti időszak tapasztalatait, és a következő fejlesztési ciklusban az uniós forrásokat célzottabban, kevésbé elaprózottan, hatékonyabb intézményrendszerben kell felhasználni. Emlékeztetett arra, hogy a kormány döntése szerint a 2014 és 2020 közötti uniós tervezési feladatokat, az Európai Bizottsággal folytatandó tárgyalásokat a kormányzaton belül a Nemzetgazdasági Minisztérium látja el. Hozzátette: Matolcsy György miniszter döntött úgy, hogy őt bízza meg a feladattal mint a gazdaságstratégiáért felelős államtitkárt, mint általános helyettest, a versenyképességi tanácsban Magyarországot képviselő államtitkárt.
Kifejtette: főtárgyalóként feladata a kormányzaton belül összehangolni a 2014 és 2020 közötti időszakra vonatkozó hazai fejlesztési programok kidolgozását, valamint a kormányzat részéről vezetni azokat a tárgyalásokat, amelyeket az Európai Bizottsággal kell folytatni a fejlesztési források tervezéséről, felhasználásáról. Ezenkívül koordinálja az Európai Bizottsággal kötendő partnerségi megállapodás előkészítését, amely meghatározza 2014 és 2020 időszakban a fejlesztési irányokat, a források felhasználásának prioritásait, az operatív programok struktúráját, a forrásfelhasználás intézményrendszerét.
Fontos elkülöníteni a fejlesztési források felhasználásának megtervezését, az ezzel kapcsolatos brüsszeli egyeztetéseket azoktól a tárgyalásoktól, amelyek a hét évre vonatkozó nagy pénzügyi kerettervről szólnak, ez alapvetően az állam és kormányfők tanácsának feladata - jegyezte meg. Cséfalvay Zoltán jelezte, hogy a következő évben véglegessé válik az a nagyságrend, amelyet Magyarország felhasználhat a strukturális alapokból és a kohéziós alapból: egy biztos, több ezer milliárd forint felhasználásáról van szó.
Arra a kérdésre válaszolva, hogy Matolcsy György miniszter miért delegálta neki a feladatot, Cséfalvay Zoltán elmondta: ennek a feladatnak az elvégzése állandó tárgyalást igényel Brüsszelben, szükséges a tárcák közötti koordináció, a gazdaságstratégia pedig beletartozik az államtitkárság portfóliójába.
(Orbán Viktor kormányfő ljubljanai sajtótájékoztatóján a cserével kapcsolatban azt mondta: Matolcsynak az intézményrendszer átalakítása a feladata, nem pedig az uniós költségvetési tárgyalások vezetése. Mint fogalmazott, a pénzről a miniszterelnökök tárgyalnak, a gazdasági miniszter pedig az uniós források felhasználását szabályozó intézményrendszerrel kapcsolatban tartozik felelősséggel).
Cséfalvay közölte: a nemzetközi hitelszervezetekkel való tárgyalás Varga Mihály miniszter feladatkörébe tartozik, az uniós főtárgyalói feladat ezzel nem ütközik, bár vannak olyan makrofeltételek a gazdaság egészére, amelyek a Nemzetgazdasági Minisztérium területéhez tartoznak.
Az államtitkár elmondta: a tagállamok érdekei eltérőek az uniós források kapcsán, meg kell várni az erről szóló tárgyalások végeredményét, de azt látni kell, hogy az uniós források egy része országokra leosztott, másik része pedig összeurópai szinten versenyalapon lesz hozzáférhető.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.