Olajdollárokból társadalmi béke, de vajon meddig?
A közel-keleti országok egy része eddig az olaj eladásából származó milliárdokból igyekezett megvásárolni a társadalmak jóindulatát, de ahogy emelkedik a költségvetési egyensúly fenntartásához szükséges olajár és mindinkább kiéleződnek a geopolitikai feszültségek, még a rendkívül nagyvonalú juttatásokkal sem lehet hosszú távon megvásárolni a társadalmi békét.
A közel-keleti országok egy része eddig az olaj eladásából származó milliárdokból igyekezett megvásárolni a társadalmak jóindulatát, de ahogy emelkedik a költségvetési egyensúly fenntartásához szükséges olajár és mindinkább kiéleződnek a geopolitikai feszültségek, még a rendkívül nagyvonalú juttatásokkal sem lehet hosszú távon megvásárolni a társadalmi békét - írja a Guruló Hordó blog.
Az olajbevételek alakulása a különböző közel-keleti államokban igen eltérő. Kuvait, Szaúd-Arábia, az Egyesült Arab Emírségek például képesek voltak arra, hogy az olajból származó bevételeik révén elkerüljék a nagyobb rebelliókat, jelentős összegeket irányoztak elő szociális és jóléti kiadásokra. Azokban az országokban ugyanakkor, ahol az egy főre eső olajbevételek szinte minimálisak - Egyiptom, Tunézia, Jemen, Szíria -, ott egytől egyig forradalmak következtek be.
A fenti országok mellett Oroszország is bajban lehet, mivel a Putyin-korszak középpontjában is a szénhidrogénkészletek értékesítésével finanszírozott magas kiadások állnak. Az IMF előrejelzése szerint azonban már 2016-ban deficities lehet az orosz költségvetés, így a jóléti kiadások csorbát szenvedhetnek, ami társadalmi feszültségeket okozhat.
A bejegyzés további részét a Guruló Hordó blog bejegyzésében olvashatják.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.