Mini energiacsúcsot tartottak Budapesten zárt ajtók mögött
Huszonkilenc közép-európai energetikai cég vezetője egyeztetett Günther Oettinger európai uniós energiaügyi biztossal pénteken Budapesten egy zártkörű konferencián - közölte a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM).
A találkozó eredményeképpen megszületett a régió sajátosságait tükröző Budapesti Deklaráció, amely a közép-európai régió egyedi szempontjait hangsúlyozza az energetikai szektor jövőjével, valamint az Energia Útiterv 2050 célkitűzéseinek elérésével kapcsolatban.
A tárca közleménye szerint Hanna Trojanowska atomenergiáért felelős lengyel miniszterhelyettes, Fónagy János államtitkár és a találkozót megnyitó Kovács Pál államtitkár elmondták, hogy a térség országainak szorosan együttműködve kell képviselniük és előmozdítaniuk közös érdekeiket. A pénteki tapasztalatcsere kiváló alapja lehet a régiós vállalatok és az Európai Bizottság kapcsolatai megerősítésének, egy tartós partnerségnek - hangsúlyozza az NFM.
A tárca megjegyzi, hogy ez volt az első, hagyományt teremtő, direkt párbeszéd a régió energetikai vállalatai és a bizottság között. A budapesti konferencia után újabb találkozók várhatóak, a következő – a tervek szerint – 2013 őszén, Vilniusban lesz.
A közlemény szerint a konferenciát az iparági szereplők brüsszeli székhelyű nemzetközi szövetsége, a Central Europe Energy Partners szervezte, amely 2010 nyarán alakult. A szövetség fő célja a közép-európai energetikai szektor uniós szakpolitikákhoz illeszkedő integrációjának támogatása, magyar alapító tagja pedig a Mátrai Erőmű Zrt.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.