Menekülnek a cégek Görögországból
A Coca Cola Hellenic nem az egyetlen olyan nagyvállalat, mely a növekvő adóterhek és csökkenő fogyasztás miatt hagyja ott Görögországot. A hellénektől távozó cégek között szinte az összes iparágból találunk szereplőket, ám döntően a kiskereskedelem és a pénzügyi szektor sínyli meg leginkább ezeket a lépéseket.
Tömegével hagyják el Görögországot a nagyvállalatok. A Coca Cola Hellenic csütörtökön jelentette be, hogy áthelyezi székhelyét Görögországból Svájcba, a társaság emellett az athéni tőzsde helyett a londoni börzére vezeti át részvényeinek elsődleges forgalmazását. A Coca Cola Hellenicben az amerikai Coca Cola Co. 23 százalékos tulajdoni részesedéssel rendelkezkezik.
A Coca Cola Hellenic ugyanakkor nem az első cég, mely úgy dönt, hogy a növekvő adóterhek, bizonytalan környezet és csökkenő fogyasztás miatt otthagyja Görögországot. A távozó cégek listája:
- a kiskereskedelmi óriás francia Carrefour júniusban adta el szupermarketeit görög partnerének,
- a francia Natixis befektetési bank hitelbiztosítási leánycége, a Coface májusban függesztette fel görögországi tevékenységét,
- az elektronikai cikkek kiskereskedelmével foglalkozó Saturn, ElectroWorld és Fnac már korábban kivonult a hellén piacról,
- az hight-tech és biztonságtechnikai termékeket gyártó Univel júliusban döntött úgy, hogy áthelyezi termelését Görögországból Romániába,
- a francia Credit Agricole leánycége, az Euler Hermes - mely a világ legnagyobb hitelbiztosító társasága - bejelentette, hogy beszünteti a Görögországba importált áruk biztosítását a görög eurókilépés kockázatától tartva,
- a 29 országba exportáló, tejtermékek előállításával foglalkozó görög FAGE pedig tegnap jelentette be, hogy Luxemburgba költözteti központját a kedvezőbb pénzügyi feltételek, és a hitelek jobb elérhetősége miatt.
Ha mindez még nem lenne elég, a vállalatok elköltözése mellett sok cég munkavállalók elbocsátására is kényszerül, mivel a gazdaság legtöbb szektorára hatással lévő fogyasztáscsökkenés miatt kevesebb munkavállalót tudnak foglalkoztatni a vállalatok. A görög gazdaság a külföldi - és görög - nagyvállalatok távozásától nem feltétlenül a termelési oldalon szenved veszteségeket, mivel a cégek már eddig is döntően más országokban gyártották termékeiket, hanem inkább az adóoldalon lesznek komolyabb problémák, mivel ezek a vállalatok a görög költségvetésbe fizették be adóikat.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.