A magyar lakosság 80 százalékának a tavalyi évben egyáltalán nem volt semmilyen banki megtakarítása. Ausztriában ugyanakkor minden második lakos tesz rendszeresen félre. Tippek, hogyan is tudunk félrerakni.
A magyar lakosság ötödének voltak tavaly banki megtakarításai, ez igencsak siralmas szám - áll a Pénzkérdés blog legfrissebb bejegyzésében. A GfK Hungária piackutató cég adatai szerint ez azt jelenti, hogy a magyarok 80 százaléka egyáltalán nem tud félrerakni.
Ezzel párhuzamosan szépen gyarapodik a lakossági betét- és állampapírállomány, ami azt jelenti, hogy egy szűk réteg, a felső-középosztály - mely komolyan profitált az szja-változásokból - jelentősebb összegeket tud megtakarítani, a fogyasztás helyett inkább félreteszik pénzüket. A többség viszont a csökkenő reáljövedelmek következtében nehezen tudja visszatölteni a devizahitelek végtörlesztése miatt felélt tartalékait.
A csökkenő reáljövedelmek következtében spórolási trükköre is szükség van, hogy hónapról-hónapra kijöjjön a család. Ugyancsak a GfK Hungária felmérése szerint ezt igazolják a racionalizálódó fogyasztási szokások is, 2011-ben 100 forintból 26-ot akciós termékekre költöttünk.
Sokan azonban úgy gondolkodnak, hogy ha jövedelmük csökken, akkor összébb húzzák magukat, de ha már növekszik a fizetésük, akkor többet fogyasztanak. Pedig ha egy pár az átlagfizetés körül keres, akkor majdnem 290 ezer forintot visznek haza, és ebből már lehetne kicsit félrerakni.
A blogbejegyzés tippeket is ad, hogyan lehetne ezt elérni. Érdemes bevásárlólistával indulni a boltokba, tartani hetetne egy "ma nem vásárlok napot", érdemes a használt termékek körében is nézelődni, plusz előnyben részesíteni az internetet, akkor sok mindent olcsóbban meg lehet vásárolni, mint a sarki elektronikai boltban. A autóhasználatnál fontos megjegyezni, hogy 100 km-en akár 1700 forintot is meg tudunk takarítani, ha 140-es tempó helyett csak 100-al hajtunk, a munkahelyi utakon pedig meg lehet próbálni a telekocsi-rendszer bevezetését.
Baráti, rokoni körökben érdemes a mindenki mindenkit megajándékoz kör helyett sorsolást rendezni, hogy ki kit fog megajándékozni, gyakorlati szempontból pedig érdemes inkább hasznos ajándékot venni. A felhalmozott, megunt tárgyakat pedig meg lehet próbálni eladni (Vatera, Aprónet). A fűtésszámlánál érdemes belegondolni, hogy minden plusz egy fok hat százalékkal dobja meg a fűtésszámlát, így megéri inkább melegebben öltözni. A mobilköltségeknél is érdemes megfontolni a Skype, vagy internetalapú telefonálást, a hűségidő lejártával pedig néha elég belengetni a szolgáltatónál, hogy elmennénk, és talán addig soha nem hallott tarifákról is értesülhetünk.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.