Tavasszal robbanhat az élelmiszerek ára
A jövő év közepéig folyamatos áremelkedésre számítanak az élelmiszeripar képviselői. Szerintük tavasszal a tej, a kenyér, a hús akár 20-30 százalékkal is többe kerülhet, mint most. A sütőipar és a húsipar áfacsökkentést szeretne – hangzott el a köztévé A lényeg című műsorában.
Komoly problémákat vizionált a következő évtizedekre a köztévé A lényeg című műsorában Kiss Judit közgazdász. Az MTA Világgazdasági Kutatóintézetének munkatársa szerint a világ számos országában, így például az Egyesült Államokban is lehet élelmiszerhiány.
Ami biztos, és ezt a számok is mutatják, hogy 2008 óta folyamatos drágulás van a piacon. A közgazdász úgy véli, hogy a folyamat akár még kedvezően is érintheti a magyar költségvetést.
Kiss Judit szerint az exportból évi akár 5 milliárd euró árbevételünk származhat, de ahhoz, hogy a lakosság ne érezze a világpiaci drágulást, csökkenteni kellene az áfát.
Az alapvető élelmiszerek adójának csökkentésért lobbizik több nagy szervezet is. Az őket tömörítő Fórum az Alapvető Élelmiszerek Áfájának Csökkentéséért elnevezésű csoport már letett a kormány asztalára egy javaslatot – mondta a köztévében Éder Tamás, a Magyar Hússzövetség elnöke. Szerintük egy 10 százalék alatti csökkentés jót tenne az ágazatnak, ugyanakkor nem okozna bevételkiesést a költségvetésnek.
Szintén A lényeg című műsorban Septe József, a Magyar Pékszövetség elnöke azt mondta, hogy a lépéssel a feketegazdaságot is vissza lehetne szorítani, amely már-már ellehetetleníti a tisztességes vállalkozókat.
Szombaton a köztévé Híradójának a vidékfejlesztési miniszter kifejtette: folyamatosan dolgoznak a feketegazdaság visszaszorításán. Fazekas Sándor ugyanakkor úgy véli: jelentős bevételtől esne el a költségvetés egy azonnali áfacsökkentés esetén, és az sem biztos, hogy olcsóbbak lennének az élelmiszerek a boltokban, mert a kereskedelemben eltűnhet az árkülönbözet.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.