2012. szeptember. 21. 15:56 hvg.hu Utolsó frissítés: 2012. szeptember. 21. 15:50 Gazdaság

Equilor: újabb kamatcsökkentés jöhet

Az Equilor brókercég elemzése szerint a Monetáris Tanács tobább folytatja majd a kamatcsökkentést, a jelenlegi szintről az elemzők szerint 6,25%-ra csökkenhet a jegybanki alapkamat.

Szeptember 25-én, kedden tartja kamatdöntő ülését a Magyar Nemzeti Bank, a piaci várakozások pedig megosztottak, hogy ismét lazít-e a Monetáris Tanács - áll az Equilor elemzésében. 

Az elemzők fele újabb kamatcsökkentést vár, míg a másik fele szerint ezúttal a tartás mellett dönt a tanács. A kérdés nem egyszerű, hiszen bármilyen döntés születik, szoros eredményre számíthatunk. Mi azt várjuk, hogy jövő héten újabb 25 bázisponttal csökkenti az irányadó rátát az MNB: a forintgyengülésre felkészülve az EUR/HUF devizapárban javaslunk vételi pozíciót.
 
Az Equilor elemzése szerint a legutóbbi döntés során egyértelmű volt a jelzés, az árstabilitási cél helyett inkább a gazdaságélénkítés került előtérbe, vagyis a magas infláció helyett a kockázati megítélés csökkenése játszotta a főszerepet a döntésben; bár a három belső tag óvatos volt és még várt volna egy ilyen lépéssel, a négy külső tag eldöntötte a kérdést.

A kedvező nemzetközi fejlemények nyomán az augusztus 28-i döntés óta tovább enyhült az ország kockázati megítélése, tavaly nyár óta nem látott szintekre süllyedtek az ezt reprezentáló mutatók - áll az elemzésben, amely szerint az államcsőd elleni biztosítás ára, a CDS 425 bázispontról 373 bázispontra süllyedt, míg a 10 éves államkötvény hozamfelára a német papírhoz képest 6%-ról 5,6%-ra csökkent augusztus vége óta.

Az elemzés szerint ez minden bizonnyal kellő muníciót ad a Monetáris Tanács külső tagjainak, hogy folytassák az elindított kamatcsökkentést. Az infláció 6%-os szintje pedig valószínűleg csak másodlagos lesz csak a döntés során. A fogyasztói árindex év végére amúgy is valószínűleg csökkenni fog, hiszen a tavaly év végi bázis már magasabb volt a hirtelen forintgyengülés és egyes jövedékiadó-emelések nyomán. 
 
Év végéig a jelenlegi 6,75%-os szintről összesen két kamatcsökkentést várunk, így 6,25%-ra süllyedhet a ráta - írják. Jövőre további monetáris lazításra számítunk, ezzel 2013 végére 5,5%-ra csökkenne az MNB irányadó kamata. Erre utal a JP Morgan által névtelenül idézett külső monetáris tanácstag véleménye is, de elősegíti az is, hogy Simor András és alelnökeinek 2013 tavaszi távozásával vélhetően újabb, galamb beállítottságú tagokkal bővülhet a tanács.
 
A Fed, az EKB és a japán jegybank pénzkínálat növelő lépései ugyan abba az irányba mutatnak, hogy a kockázatos országokba friss pénz érkezhet, a forintban ezúttal mégis az eladók oldalára állnánk. Igaz, hogy a pénzbőségben felértékelődik a kamatfelár, ám a kialakult helyzetet az MNB valószínűleg inkább a monetáris lazításra használja és nem a forint erősítésére - vélekednek az elemzők.
 
Ráadásul az IMF-fel folytatott hiteltárgyalás is relatíve erősen tartja a forintot, bár az utóbbi időben távolodott a megállapodás valószínű időpontja, írják. Az Equilor szerint a nemzetközi hangulat szignifikáns romlása esetén fognak ismét felgyorsulni az események az IMF hitel-megállapodás kapcsán, addig viszont van még tér a forintgyengülésre.

A magas infláció, és az ennek ellenére lazítás mellett döntő Monetáris Tanács szintén csökkenti a forinteszközök vonzerejét. Ráadásul a jövő évi költségvetés kipótlására könnyen előkerülhetnek olyan intézkedések, melyek a fogyasztói árak további emelkedését hozhatják.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tornyos Kata 2024. december. 23. 10:54

Lehet, hogy már nem a magyarok a finnek kedvencei, de azért még mindig nagyon várnak minket – mi igaz a finn sztereotípiákból?

Állandó sötétség, télen-nyáron meg lehet fagyni, kiváló az oktatás, és nem utolsósorban a legboldogabb ország a világon. Nagyjából ezek a jellemzők jutnak eszébe a magyaroknak Finnországról, ahova meglepően kevesen költöznek közülünk, annak ellenére, hogy rokonok vagyunk, más skandináv országok pedig kifejezetten népszerű kivándorlási célpontok. A finn kormány szinte kampányszerűen próbálja beszippantani a külföldieket – hogyan segítik a beilleszkedésüket, és milyen a háborús készültségben lévő Finnországban élni?