Megveszi az állam Demjánéktól a Bakonyi Erőművet
Vételi ajánlatot tesz a kormány a nehéz helyzetbe került Bakonyi Erőművel kapcsolatban - közölte a kormányszóvivői iroda szerdán. Ez az az erőmű, amit az iszapkatasztrófáért felelőssé tett MAl Zrt. rántott a mélybe.
A kormány megtárgyalta a MAL Magyar Alumínium Termelő és Kereskedelmi Zrt-vel kapcsolatban kialakult helyzetet, valamint ezzel szoros összefüggésben a Bakonyi Erőmű Zrt. felé fennálló tartozások kérdését - közölte a kormányszóvivői iroda szerdán.
A kormány számára kiemelten fontos az érintett munkahelyek megőrzése, valamint a térség - Ajka városa - fűtésének biztosítása, éppen ezért amellett, hogy a probléma kezelésére a kormány egy munkacsoportot állított fel az érintett tárcák részvételével, vételi tárgyalási ajánlatot is tesz a Bakonyi Erőműre. - áll a rövid közelményben.
Bakonyi Zoltán, a Mal Zrt. vezérigazgatója a bejelentést követően az MTI-nek azt mondta: minden megoldásban közreműködnek, amely a munkahelyek megtartásához szükséges. Hozzátette, hogy ehhez a bankkonzorcium és a beszállítók teljes együttműködésére továbbra is szükség van.
Németh Frigyes, a Bakonyi Erőmű Zrt. vezérigazgatója nem reagált a vételi tárgyalási ajánlatról szóló bejelentésre, mert mint fogalmazott a részletekről még nincsen információjuk. Az esetleges MVM-tranzakcióról szóló sajtóhírekre korábban azzal reagált, hogy a Bakonyi Erőmű Zrt.-nek több kérdést kell rendeznie ahhoz, hogy bármilyen érdemi üzleti tárgyalást kezdhessen a tulajdonosváltásról.
Megegyezés előtt
A kormány ajánlatának a hátterében az áll, hogy a Bakonyi Erőművel szemben 1,4 milliárdos tartozást halmozott fel az iszapkatasztrófáért felelőssé tett Mal Zrt. Az erőmű nemcsak a Mal Zrt. kintlévőségeit nem tudja tovább finanszírozni, hanem saját magát is veszélybe sodorta: a Mal Zrt adóssága már az ő működését is veszélyezteti.
A Bakonyi erőmű a Demján-csoporthoz tartozó Euroinvest Közép-európai Zrt. befektetési cégnek a többségi tulajdonában van. Nemrég jelentette be, hogy a Mal Zrt adóssága olyan nagy, hogy az már az őszi tüzelőanyag-vásárlásukat, a szállítóik kifizetését, közvetve pedig Ajka és a lakosság energiaellátását is veszélyezteti. A Naoi Gazdaság a múlt héten azt írta, hogy a kezelhetetlen kintlevőség miatt az erőmű tulajdonosa kezdeményezett tárgyalásokat az állami energiacéggel az esetleges értékesítésről, a tranzakció értéke pedig a több tíz milliárd forintot is elérheti. Az MVM egyelőre nem kommentálta a hírt.
Perben álló felek
A hír pikantériája, hogy a Bakonyi Erőmű csaknem másfél éve perben áll a magyar állammal, mert a Magyar Energia Hivatal (MEH) 2011 január elsejétől megvonta a társaságtól a bioenergia termelési kvótájának egyharmadát, ami évente 2,5-3 milliárd forintos árbevétel-kiesést okoz. A perben született igazságügyi szakértői vélemények az erőmű álláspontját támasztják alá, így nem lenne akadálya a peren kívüli egyezségnek sem. Jelenleg a MEH a bíróságtól új szakértő kirendelését kéri, ezért az ügy lezárása tovább húzódik - nyilatkozta a Bakomyi Erőmű vezérigazgatója korábban az mti-nek.
A Bakonyi Erőmű Zrt. leánycége, a Bakonyi Bioenergia Kft. 2015 végéig a kötelező átvételi rendszer része, 195 ezer megawatt átvételi mennyiséggel. A társaság szöveges beszámolója szerint az ajkai erőmű és az inotai 120 kilovoltos alállomás várható élettartama 2015 végéig, az inotai szélerőműé pedig 2026 márciusáig szól. A társaság az mti információi szerint bízik a termelési kvóta meghosszabbításában, ami a kormány döntésén múlik, és vélhetően MVM-leánycégként biztosra is vehetné a folytatást a vállalat.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.