Sajátos grimasz, hogy éppen október 1-jére időzítették a BKV szétdarabolásának első lépését – 1949-ben pontosan ugyanezen a napon szűnt meg a Budapest Székesfővárosi Közlekedési Rt., átadva helyét egyebek közt a Fővárosi Villamos Vasút Községi Vállalatnak és a Fővárosi Autóbusz Községi Vállalatnak.
A 63 évvel ezelőtti döntést a politika diktálta, a szétválasztás kézenfekvő ürügy volt arra, hogy a legyűrni kívánt tőkés szellemet idéző részvénytársasági formát az önkormányzatok cégei számára kreált „községi vállalat”-ra cseréljék. Bár az önkormányzatokat hamarosan felülről vezérelt tanácsokká alakították, a fővárosi közlekedés széttagoltsága átvészelte a tervgazdaság legnehezebb éveit, és egészen 1968-ig fennmaradt.
Az akkor létrehozott BKV igazgatóságának minapi határozata az autóbusz- és a trolibuszüzem külön költségvetéssel működő divízióba, majd valamikor később önálló cégbe szervezéséről ugyancsak politikai döntések eredménye.
Arról, hogy mindez milyen következményekkel jár, a HVG e heti számában olvashatnak.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.