Európai bankfelügyelet: a PSZÁF-nek még nincs álláspontja
A Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) tanulmányozza az Európai Központi Bank (EKB) bankfelügyeleti hatáskörrel való felruházására vonatkozó javaslatokat, hogy kialakítsa álláspontját a kérdésben - tudatta a felügyelet szóvivője szerdán az MTI-vel.
Az Európai Bizottság (EB) szerdán közleményben jelentette be, hogy bankfelügyeleti hatáskör megadását indítványozza az EKB-nak. Az euróövezetben működő valamennyi bankra kiterjedő, egységes felügyeleti mechanizmus értelmében az EKB viselné a végső felelősséget az euróövezeti bankok pénzügyi stabilitását érintő külön feladatokért.
Binder István, a PSZÁF szóvivője szerint az eddigi uniós bejelentésekből is látszik, hogy rendkívül összetett, komplex intézkedéscsomagról van szó. A felügyelet jelenleg tanulmányozza az európai bejelentéseket, és "kellő időben" kialakítja álláspontját ebben a kérdésben - mondta az MTI-nek a szóvivő.
A bizottsági indítványok értelmében az EKB felelősségi körébe tartozik majd többek között a hitelintézetek engedélyezése, a tőkére, a tőkeáttételre és a likviditásra vonatkozó követelményeknek való megfelelés ellenőrzése, továbbá a pénzügyi konglomerátumok összevont felügyelete. Az EKB számára lehetővé válik a korai beavatkozás, vagyis felszólíthatja az érintett bankokat korrekciós intézkedések megtételére olyan esetekben, amikor egy bank megsérti a szabályozó hatóság által előírt tőkekövetelményeket, vagy fennáll ennek kockázata.
A nemzeti bankfelügyeletek az indítvány szerint továbbra is fontos szerepet játszanak majd a napi szintű felügyelet biztosításában, valamint az EKB határozatainak végrehajtásában.
José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke korábban egy osztrák napilapban megjelent írásában kifejtette: meg kell teremteni a hidat a valutaunión kívüli EU-tagokhoz is, "amelyek közül egyesek talán csatlakozni szeretnének az új felügyeleti mechanizmushoz".
Az Európai Bizottság azt javasolja, hogy az egységes felügyeleti mechanizmust már 2013. január elsején vezessék be. Az új mechanizmus zökkenőmentes elindításához a tervek szerint fokozatos bevezetési időszakot alkalmaznának, amely 2014. január elsején zárulna. Az első lépcsőben különösen azok a hitelintézetek kerülnének bele ebbe a mechanizmusba, amelyek közfinanszírozást kaptak vagy igényeltek. A jövő év július elsejétől az összes "rendszerszintű jelentőségű" bankot, majd az esztendő végéig az összes euróövezeti bankot az EKB felügyelete alá helyeznék.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.