Gazdaság hvg.hu/MTI 2012. szeptember. 06. 15:19

Orbán az IMF-hitelről: ilyen áron nem kell

Az IMF-feltételeit megismerhettük, „ami nem érdeke Magyarországnak (...) ezen az áron, így nem” – üzente facebookos videoüzenetében Orbán Viktor. Az üzenetet követően a forint elszállt. A sárvári frakcióülés résztvevői szerint nem minden úgy történt, ahogy a kormányfő elmondta, a videóüzenet pedig egy átgondolt, hosszabb kommunikációs hadművelet része lehet.

„Megindult a politikai évad, számos fontos kérdésben születtek döntések, így a választójogi törvény, a szociális ellátások, a munkahelyteremtés ügye, de ami a legfontosabb, hogy a frakció, az IMF és az EU Magyarországnak felkínált kölcsönével szemben támasztott követelményekkel” – mondta Orbán Viktor facebookos videoüzenetében, amit a Fidesz sárvári frakcióülését követően mondott.

Mint mondta, a sajtóban is megjelent lista hosszú, "a nyugdíjak csökkentésétől kezdve, a bürokrácia leépítésén át, a bankadó megszüntetésén keresztül, a bankoknak juttatandó pénzösszegig minden szerepel benne, ami nem érdeke Magyarországnak. Ezért a frakcióülés arra az álláspontra helyezkedett – én személyesen is ezzel a véleménnyel értek egyet -, hogy ezen az áron, így nem. A frakció felhatalmazott bennünket arra, hogy egy alternatív tárgyalási javaslatot hozzunk tető alá.”

Orbán üzenetét követően a délelőtti 284-285 forint után délután fél 4 előtt nem sokkal már 288,77 forinton jegyezték az eurót a bankközi devizapiacon.

Az Európai Bizottság csütörtök délután nem kommentálta a Magyarországnak nyújtandó IMF/EU-hitel feltételeivel kapcsolatos híreket. Simon O'Connor, a bizottság gazdasági és pénzügyi területért felelős szóvivője az MTI megkeresésére mindössze annyit válaszolt: a miniszterelnök sajtóban megjelent kijelentéséhez egyelőre nincs hozzáfűznivalója az Európai Bizottságnak.

Nem volt szó listáról

A Magyar Nemzet csütörtökön számolt be arról, hogy a kormányfő röviden tájékoztatta a képviselőket az IMF–EU-hitel feltételeiről. A napilap által közölt lista szerint a nemzetközi szervezetek a nyugdíjak csökkentését, nyugdíjkorhatár-emelést, a családi pótlék csökkentését, személyi jövedelemadó-emelést, privatizációt, az utazási kedvezmények csökkentését, a bürokrácia leépítését, általános, értékalapú ingatlanadót, az önkormányzatok kiadásainak csökkentését, a bankadó eltörlését követelik a kormánytól, és még azt is, hogy juttasson pénzt a bankszférának.

Mint azonban arról a hvg.hu beszámolt, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) nem most és nem tárgyalási feltételekként közölte javaslatait a kormánnyal, és több pont minden bizonnyal nem is abban a formában fogalmazódott meg, ahogy a Magyar Nemzetben megjelent. Helyszínen lévő tudósítónknak a frakcióülés résztvevői azt is cáfolták, hogy a listát kiosztották volna a képviselőknek.

Orbán a Fidesz frakcióülésén
Túry Gergely

A hvg.hu információi szerint a frakcióülésen épp Rogán Antal beszélt a költségvetésről, amikor egy képviselői kérdésre válaszolva Orbán Viktor az IMF-hitelekről kezdett beszélni. Egy, a frakcióülésen részt vevő forrásunk szerint az IMF részéről Magyarországgal szemben támasztott követeléseket tartalmazó tételes felsorolás nem hangzott el. Mint mondta, a kormányfő általánosságokban beszélt arról, hogy az IMF szigorú feltételekkel szokott adni hiteleket az államoknak. Azzal indokolta a tárgyalások elhúzódását, hogy a magyar kormány nem szeretne kemény feltételekkel megállapodást kötni. Egy másik forrásunk viszont azt mondta, a frakcióülésen elhangzott néhány, Magyarországgal szemben támasztott konkrét feltétel.

Forrásaink szerint szerint az ügyben a frakcióülésen nem volt szavazás, azaz formálisan nem adtak a kormánynak semmiféle felhatalmazást egy esetleges alternatív tárgyalási javaslathoz. A képviselők csak azt fejezték ki, hogy ha túl szigorú feltételeket szab az IMF és az EU, akkor a kormánynak határozottan fel kell lépnie. Arra a kérdésünkre, hogy ez pontosan mit jelent, forrásunk úgy válaszolt, a frakción a nemtetszés jeleit lehetett felfedezni, Orbán a hangulatot értelmezhette felhatalmazásként.

A frakcióülésen jelen lévő forrásaink szerint a Magyar Nemzetben történt (manipulált) kiszivárogtatás és Orbán videoüzenete egy átgondolt, hosszabb kommunikációs hadművelet része lehet, amelynek lényege: a gazdasági nehézségek felelősségének IMF-re hárítása és a magyar lakosságot a "megszorításokkal" szemben megvédő kormány imidzsének újbóli felépítése.

Ezt erősítheti az is, hogy Orbán facebookos üzenetének megjelenése előtt Lázár János sajtótájékoztatóján újságírói kérdésre válaszolva találgatásnak minősítette a Magyar Nemzetben megjelent információt. A Miniszterelnökséget vezető államtitkár az IMF-feltételeire vonatkozó találgatásokat nem kívánta kommentálni, ezekről majd a kormányfő a nyilvánosság előtt a parlamentben fog beszélni szerinte hétfőn.

Az agrárügyekben jártas Turi-Kovács Béla sajtótájékoztatója előtt pedig a hvg.hu kérdésére, miszerint milyen felhatalmazást adott a frakció a kormánynak az IMF-tárgyalásokra, úgy válaszolt, nem tud ilyenről.

Az ellenkezőjét bizonygatta a kormány

Már jó ideje sejthető volt, hogy a kormány ki akar térni az IMF-megállapodás elől, és nem akarja teljesíteni a nemzetközi szervezetek elvárásait a hitelkeretért cserébe. Ez például abból volt kikövetkeztethető, hogy a kabinet ázsiai alternatív finanszírozási csatornák után kutatott, még Azerbajdzsántól is megpróbált pénzhez jutni. Ennek ellenére a kormány és a kormánypárti politikusok az elmúlt hetekben – nem túl meggyőzően, de folyamatosan – azt bizonygatták, hogy folytatódnak az kabinet és az IMF–EU-delegáció tárgyalásai. Ez azért érdekes, mert a nemzetközi szervezetek „feltételei”, amiket a miniszterelnök most elfogadhatatlannak tekint, már korábban is ismertek voltak a kormányzat előtt.

 

Ennek ellenére hétfőn még azt közölték az IMF-tárgyalásokkal megbízott Varga Mihály tárca nélküli miniszter irodáján, hogy a magyar tárgyalódelegáció továbbra is azzal számol, hogy a felek tartják magukat a korábban eldöntött menetrendhez, és szeptemberben folytatódnak a megbeszélések. Szerdán Orbán Viktor még azt nyilatkozta, ősszel lezárulnak a tárgyalások, és ugyanazon a napon Rogán Antal, a Fidesz frakcióvezetője is azt mondta a Magyar Nemzetnek adott interjújában, hogy év vége előtt megkötjük az IMF-megállapodást. Szerdán Varga Mihály is megszólalt az IMF-hitelről és azt mondta, nem úszható meg, de nem kell tőle félni. Martonyi János augusztus végén alapkérdésnek nevezte, hogy szükségünk van a nemzetközi szervezetek hitelkeretére.

Színjátékot emleget az ellenzék

Tabajdi Csaba szerint az IMF még mindig kevésbé lenne rossz a magyaroknak, mint Orbán Viktor. Az MSZP európai parlamenti delegációjának vezetője szerint a miniszterelnök újból félre kívánja vezetni a magyarokat. "A miniszterelnök a végsőkig ragaszkodik elhibázott gazdasági döntéseihez, és ezzel a tönk szélére juttatja Magyarországot. Azonnali, gyökeres gazdaságpolitikai fordulatra lenne szükség” – olvasható a politikus közleményében.

A Jobbik szerint "csak színjáték" Orbán Viktor miniszterelnök csütörtöki kijelentése, miszerint "ezen az áron, így nem" kell biztonsági, pénzügyi garancia a Nemzetközi Valutaalaptól (IMF) és az Európai Uniótól - mondta Volner János, az ellenzéki párt alelnöke. A miniszterelnök csütörtöki szavai ellenére a kormány meg fog állapodni az IMF-el és fel fog venni hitelt a valutalaptól – vélte.

Az LMP szerint korántsem biztos, hogy valódi az a feltételsor, ami a Magyar Nemzetben jelent meg csütörtökön - mondta Vágó Gábor. A politikus hangsúlyozta: a kérdésben tisztán kellene látni, de számukra úgy tűnik, hogy a Fidesz "az IMF-re akarja rákenni a gazdaságpolitikájának kudarcát". Elengedhetetlennek tartanának egy gazdaságpolitikai fordulatot és kiigazítást, de annak a politikai árát a Fidesznek kell megfizetnie – mondta még.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.