Megy a gazdaságpolitikai bénázás Európában
A széthúzó gazdaságpolitika maga generálja azt a mély recessziót, mely Európát sújtja, s ha maradnak az eddigi keretek, akkor könnyen a szétesés lehet a vége, írja Zsiday Viktor befektetési szakértő. A helyzetnek tipikusan önbeteljesítő jóslat jellege van.
Alapvetően bizalmi válság zajlik Európában, mivel mindenki tudja, hogy a politikusok elkötelezettsége nem teljes az euróválság megoldására, így valós az esélye annak, hogy egyes országok kiessenek az eurózónából - írja Zsiday Viktor befektetési szakértő legfrissebb blogbejegyzésében. Zsiday szerint ennek tükrében logikus, hogy minden szereplő felkészül erre az eshetőségre, főleg, hogy ez semmibe sem kerül.
A fentiek miatt az unió perifériájából áramlik kifelé a pénz, és értelemszerűn a magországok irányába megy. A pénzkiáramlás következtében az adott országokban hitelszűke alakul ki, ez viszont mélyíti a recessziót, csökkenő adóbevételeket okoz és növeli a költségvetési hiányt. Ezt sok állampapír kibocsátásával kellene megfinanszírozni, de nincs aki megvegye, hiszen már mindenki német bankokba vitte a pénzét. A bizalmi válság így tovább mélyül, emiatt pedig még több pénz áramlik ki az EU déli karéjából - emelte ki a befektetési szakértő. A periféria országai így egyre mélyebbre ássák magukat a deflációs-depressziós-bankválságos spirálban.
A megoldás a teljes elköteleződés lenne minden résztvevő ország részéről, vagyis közös uniós kötvényt kellene kibocsátani, és/vagy hozamplafont megállapítani az állampapírokra, plusz minden országra kiterjedő közös bankbetét garanciát biztosítani. Amíg ez nem történik meg, addig mindenki folyamatosan menekíti majd ki a pénzét a déli államokból. "Bárcsak valami tényleg ütős, pozitív meglepetéssel szolgálnának végre az európai gazdaságpolitikusok, és akkor ez a szükségtelen halálspirál nem folytatódna, de sajnos nem nagyon tudok ebben hinni..." - zárja sorait Zsiday Viktor.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.