Cáfol az azeri olajalap és a Mol is
Nem kíván vásárolni magyar államkötvényeket az Azerbajdzsáni Állami Olajalap (SOFAZ) - adta hírül a vállalat a honlapján keresztül. Emellett pedig a Mol-csoport sem tervez azerbajdzsáni befektetéseket. Azerbajdzsánt és az ottani állami olajvállalatot a cég viszont jól ismeri.
Az Azerbajdzsáni Állami Olajalap honlapján hétfőn este rövid hivatalos hírt tett közzé, melyben cáfolja, hogy a vállalat magyar államkötvénybe vagy más pénzügyi eszközbe kívánna fektetni. A SOFAZ a hamis információ helyesbítését kéri, mielőtt azt nyilvánosan publikálják.
Mint ismeretes, mindez annak köszönhetően terjedt el, hogy Magyarország kiadta Azerbajdzsánnak a "baltás gyilkost", Ramil Safarovot, amit szülőhazája azzal hálált volna meg, hogy 2-3 milliárd euró értékben magyar államkötvényt vásárol.
A hivatalos magyarázattal annyi baj azért van, hogy az azeri kötvényvásárlás jóval korábban jelent meg a magyar sajtóban, mint ahogy az életfogytiglanra ítélt Safarov átadása szóba került volna. A Figyelő információja szerint az azeriek török közvetítőn keresztül jegyeztek volna magyar állampapírt.
A nol.hu-nak nyilatkozó Budapestre akkreditált azeri nagykövet is előzőleg nonszensznek nevezte a kötvényvásárlást, Vilajat Gulijev ugyanakkor kijelentette: "a magyar hatóságok kedvessége és humanizmusa, amit az elítélt azeri állampolgárral szemben mutattak, minden területen fel fogja lendíteni a két ország és a két nép kapcsolatát".
A hvg.hu hétfőn egész nap próbált hivatalos állásfoglalást kérni a Moltól. Szollár Domokos, a Mol-csoport nemzetközi kommunikációs és társasági marketing vezetője kedd reggel lapunknak elmondta, hogy a Mol-csoportnak nincs tervben, előkészítés alatt és folyamatban azerbajdzsáni beruházása. "Azerbajdzsán helyét és szerepét a térképen ugyanakkor jól ismerjük" - emelte ki Szollár.Ezen kívül az azeri állami olajtársaságot, a Socar-t is jól ismerik (például a Nabucco gázvezetékben történő közös részvétel kapcsán).
A LinkedIn-re felkerült azerbajdzsáni álláshirdetéssel kapcsolatban a kommunikációs vezető kifejtette, hogy az nem azerbajdzsáni pozícióra szólt, hanem azeri szakértőket keresnek a vállalatcsoporton belülre, mivel tudvalevő, hogy az azerbajdzsáni olajipar elég fejlett. "Tulajdonképpen belekerültünk egy olyan helyzetbe, mint Pilátus a credóban, nem kell minden olcsó vásári sztereotípiának felülni" - hangsúlyozta Szollár.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.