Leállította a Barents-tengeri Stokman-földgázmező kiaknázását a Gazprom
A Gazprom külföldi partnereivel egyeztetve leállította a Barents-tengeri Stokman-földgázmező kiaknázását - jelentette be szerdán az orosz állami gázmonopólium irányító testületének tagja.
Vszevolod Cserepanov azzal indokolta a döntést, hogy a földgáz felszínre hozatala túlságosan nagy költségekkel jár. Június 30-án a Stokman-projekt részvényesi szerződésének lejárta miatt a norvég Statoil és a francia Total visszaadta a Gazpromnak 24 százalékos részvénycsomagját. Emellett Helge Lund, a norvég cég vezetője és Torgeir Kydland első elnökhelyettes kilépett a Shtokman Development AG-ből.
Korábban Alekszej Miller, a Gazprom vezérigazgatója azt közölte, hogy az újabb részvényesi megállapodás őszre várható. A Statoil pedig azt kérte, hogy nélküle, de a Shell bevonásával háromoldalú tárgyalások kezdődjenek a Murmanszktól körülbelül 600 kilométerre északkeletre lévő földgázlelőhely kiaknázásáról.
Az új részvényesi szerződést a tervek szerint már az új technológiai elképzelések figyelembevételével írták volna alá. A Stokman-mező, amely a világ legnagyobb földgázlelőhelye, a becslések szerint 3900 milliárd köbméter földgázt és körülbelül 56 millió tonna gázkondenzátumot tartalmaz.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.