Merkel megvédte az eurót, megugrottak az amerikai tőzsdeindexek
Kiállt az euró mellett, valamint a politikai unió szükségességét és a költségvetési takarékosság fontosságát hangsúlyozta Angela Merkel csütörtökön Kanadában. A német kancellár dicsérte "nem kölcsönpénzen élő" vendéglátói gazdaságpolitikáját.
"Elkötelezettek vagyunk, hogy minden tőlünk telhetőt megtegyünk a közös fizetőeszköz megtartásáért" – mondta Merkel Stephen Harper kanadai miniszterelnökkel folytatott megbeszélése után. Ezzel gyakorlatilag megismételte Mario Draghi, az Európai Központi Bank elnökének szavait, aki a múlt hónapban Londonban azt mondta: intézete "mindent meg fog tenni" az euró megmentése érdekében. "Az idő sürget" - fogalmazott Merkel csütörtökön.
A nyilatkozat után a New York-i tőzsde irányadó indexei azonnal megugrottak.
A kancellár hangsúlyozta ugyanakkor, hogy az euróválság megoldásához politikai unióra lesz szükség a közös fizetőeszközt használó országok között. Elmondta, hogy támogatja az Európai Bizottság jogköreinek kiterjesztését a fiskális paktumban lefektetett költségvetési szabályokat megsértő államokkal szembeni fellépésre.
Merkel Kanadát dicsérve arra is utalt, hogy Németország továbbra is a takarékosság, nem pedig a gazdasági növekedés kormányzati költekezéssel való fellendítésének pártján áll. "Kanada költségvetési fegyelme és a növekedésre és a válság leküzdésére való összpontosítása, és az, hogy nem kölcsönvett pénzen él, példaként szolgálhat arra, hogyan lehet megoldani a problémákat az Atlanti-óceán túlpartján" - fogalmazott honlapján közzétett nyilatkozatában.
A közelmúltban több EU-tagország, elsősorban Franciaország, illetve a bajba jutott dél-európai tagállamok szembementek Merkel takarékossági irányvonalával, és ez nézeteltéréseket szült a válságból való kilábalás módjával kapcsolatban.
Harper korábban élesen bírálta az Európai Uniót a válság megoldásának elodázása miatt, most viszont úgy nyilatkozott: bízik abban, hogy az európai vezetők képesek lesznek túllendülni a kihívásokon. "Európa néhány nagyon fontos lépést tett, és tudjuk, hogy továbbiakra van szükség" - mondta.
A német kancellár emellett az EU és Kanada közti szabadkereskedelmi egyezmény mielőbbi megkötését sürgette Ottawában. "Amint hazatérek Németországba, gondoskodni fogok róla, hogy a tárgyalások mihamarabb véget érjenek (...) mivel Kanada és Németország meggyőződése, hogy a szabadkereskedelem a gazdasági növekedés legjobb motorja" - mondta.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.