Ágyúval ütöttek volna lyukat a fukushimai atomerőműn?
Egy, a napokban nyilvánosságra került videofelvétel szerint a tavalyi japán nukleáris katasztrófa közben a szakértők azt is felvetették, hogy lőfegyverekkel lyukat üssenek a fukushimai atomerőmű falán, hogy ezzel is csökkentsék a nyomást a reaktorépületen. A rendkívül veszélyes tervet soha nem valósították meg.
Miután az első hidrogénrobbanás megrázta a fukushimai atomerőművet, azután a mérnökök elgondolkoztak, hogy - megelőzendő egy második robbanást - lőfegyverrel lyukat üssenek a reaktorépületen, így enyhítve az ott lévő nyomást - írja a Bloomberg. A fukushimai atomerőművet üzemeltető japán Tepco cég nemrég a sajtó számára elérhetővé tett 150 órányi videófelvételt, melyen a Japánt tavaly megrázó 9-es erősségű földrengés, és az azt követő nukleáris vészhelyzet utáni, az erőmű és a tokiói központ közötti kommunikáció látható.
A felvételeken feszült és zavart mérnökök, vállalatvezetők láthatóak, akik március 12-én arról tanakodtak, hogy lőfegyverrel lyukat ütnének az erőmű falán, vagy helikopterről dobnának le olyan anyagot, mellyel ugyanúgy csökkenteni lehetne a felgyülemlett feszültséget a reaktorépületen belül. A tervek sosem váltak valóra, mivel minden bizonnyal azok további robbanásokat okoztak volna az erőműben. A kiotói egyetem egyik professzora, Hironobu Uneszaki is úgy véli, hogy "ehhez a megoldáshoz csak a legvégső esetben folyamodtak volna az illetékesek".
A fukushimai nukleáris katasztrófa következtében 160 ezer embert kellett szinte azonnal kiköltöztetni a környékről, a csernobili nukleáris szennyeződés ötöde került a környezetbe évtizedekre lakhatatlanná téve az erőmű több tíz kilométeres körzetét.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.