2012. augusztus. 01. 09:21 MTI Utolsó frissítés: 2012. augusztus. 01. 11:01 Gazdaság

KSH: újra nőtt májusban az import és az export

Májusban a kivitel volumene 4,4, a behozatalé 2,8 százalékkal nőtt a bázisszinthez képest - közölte szerdán a Központi Statisztikai Hivatal.

Az export euróban számolva háromhavi csökkenés után 1,9, az import kéthavi esést követően 2,8 százalékkal nőtt májusban az egy évvel korábbihoz mérve.

Az év első öt hónapjában a kivitel volumene 1,5, a behozatalé 0,5 százalékkal haladta meg az előző év azonos időszakáét.

Euróban számolva azonban az öthavi kivitel 0,9 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól, bár forintban 8,7 százalékkal nőtt. Az import euróban 0,5 százalékkal több volt az egy évvel korábbinál, és 13 százalékkal nőtt forintban. A 2012. január-májusi kivitel értéke 9792 milliárd forint (33,08 milliárd euró), a behozatalé 8961 milliárd forint (30,254 milliárd euró) volt.

A külkereskedelmi mérleg aktívuma 2,827 milliárd eurót tett ki, 425 millió euróval kevesebbet, mint 2011 első öt hónapjában.

A májusi 701 millió eurós exporttöbblet a legnagyobb szufficit tavaly szeptember óta.

A kedvezőbb májusi adatokat a KSH azzal magyarázta, hogy dinamikus bővülést mutatott a kisebb súlyú élelmiszerek, italok, dohány, illetve a nyersanyagok - ezen belül az olajos mag és olajtartalmú gyümölcs – exportja, és megállt a gépek, szállítóeszközök forgalmának tavaly december óta tartó csökkenése.

zöldhasú
Hirdetés
Gazdaság Ballai Vince 2025. május. 02. 13:30

A klímaváltozás buszán ülünk, féktávolságon belül van a fal, mindenki előtt van gáz- és fékpedál – ön épp melyiket nyomja?

A címben kissé átdolgozva idézett metaforát Zlinszky János biológus, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem tanára hozta egy minapi beszélgetésen, amin Gelencsér András kémikussal és Ürge-Vorsatz Diána fizikussal beszélte át a klímaválság helyzetét. Szó esett a polikrízisről, a fogyasztás szent tehenéről, a zöld diktátorokról és a nemnövekedésről. Mit tehetnek a politikusok, a társadalom, az egyének és a kutatók? Sokféle kérdésre sokféle válasz jött a keresztény tanításból kiinduló biológustól, a borúlátó levegőkémikustól és az optimista fizikustól.