Már törik a kánikulától és jégveréstől szenvedő dohányt
Megkezdődött a dohány törése, a gazdálkodók hektáronként 1,6-1,7 tonnás átlagtermésre számítanak, alig kevesebbre a tavalyi 1,8 tonnánál a 4800 hektáros vetésterületről - közölte a Magyar Dohánytermelők Országos Szövetségének (MADOSZ) elnöke szerdán az MTI-vel.
Bényei Illés hozzátette: tavaly összesen több mint 9000 tonna dohánylevelet törtek le és értékesítettek a mezőgazdasági termelők. A dohánytermelésre hasznosított mezgazdasági terület 80 százaléka Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében fekszik. A dohány betakarítását nagyrész kézzel végezik, a munkálatok így jelentősen hozzájárulnak a foglalkoztatottság javításához a megyében, ahol nagy a munkanélküliség, jelenleg is 50 ezernél több a nyilvántartott álláskeresők száma.
Bényei Illés elmondta, hogy a betakarításra váró dohányültetvények állapota "vegyes képet" mutat. A június-júliusi csapadékhiányos időjárás és az egy hónapig tartó 30 fok feletti kánikulai meleg megviselte a növényeket. A száraz, helyenként aszályos időjárás kényszeréretté tette a növény alsó leveleit, rontotta a minőséget - magyarázta Bényei Illés. Különösen a Bács-Kiskun és a Csongrád megyei dohányföldeken okozott "óriási károkat" az aszály.
Megemlítette, hogy jégverés is érte a dohánytáblákat, de szerencsére döntően a növények korai stádiumában, így átvészelték a károsodásokat.
A dohányfelvásárlási szezont augusztus második felében a szolnoki dohányfermentáló indítja, míg a nyíregyházi dohánygyár szeptember elején kezdi meg a betakarított dohánylevelek átvételét, a Virginia fajtáét. A Burley fajta felvásárlásának időpontja novemberben és decemberben lesz.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.