Válság: az olasz miniszterelnök már látja a fényt az alagút végén
Az eurózóna válságában végre már látszik a fény az alagút végén, európai szinten fontos döntések születtek, és már érezzük kedvező hatásukat - mondta kedden Mario Monti olasz miniszterelnök az állami RAI 1 rádiónak. Hozzátette: a kormányok most már inkább készek megtenni a magukét és "elvégezni a házi feladatukat".
Monti sürgette az olasz pártokat, hogy még a jövő évi választások előtt hagyják jóvá az új választási törvényt, mert Olaszország nemzetközi hitelessége szempontjából fontos a politikai stabilitás.
Az olasz kormány kedden 217:40 arányban megnyerte a szenátusban a bizalmi szavazást, amelynek az volt a tétje, hogy sikerül-e felgyorsítani a törvényhozási processzust további 4 milliárd euró idei megtakarítása ügyében. A javaslatot az alsóháznak még jóvá kell hagynia. Egyebek mellett az egészségügyi kiadások csökkentését és a közszférában foglalkoztatottak számának fokozatos csökkentését tervezik. A kormány decemberben már közzétett egy 10,5 milliárdos megszorító csomagot.
Monti hétvégén Angela Merkel német kancellárral tárgyalt, szerdán pedig Párizsban folytat megbeszéléseket Francois Hollande elnökkel az euróválság megoldása érdekében teendő konkrét lépésekről.
Német lapértesülések szerint fokozódik az olasz és francia nyomás Berlinre, menjen bele, hogy az Európai Központi Bank (EKB) korlátlan mértékben nyújthasson kölcsönt az európai stabilitási mechanizmus (ESM) nevű alapnak, amely tovább hitelezhetné azt a rászoruló euróövezeti országoknak. A Süddeutsche Zeitung úgy tudja: az elképzelést az EKB kormányzótanácsának több tagja is támogatja.
A német kormány és a központi bank eddig elutasította a javaslatot, mert szerintük az felkorbácsolná az inflációt, sértené az EKB függetlenségét, és ellentétes az uniós szerződésekkel.
Az EKB köreiben ugyanakkor igyekeznek lehűteni azokat a várakozásokat, hogy a bank már a csütörtöki kormányzótanácsi ülésen dönt az államkötvény-vásárlás újraindításáról. "Aki ezt várja, valószínűleg csalódni fog" - mondták bankárok a Die Welt című lapnak. Mario Draghi, az EKB elnöke múlt héten azt mondta, hogy a bank "mandátumának keretein belül bármit megtesz az euró megvédésére". A piacokon ezt sokan az állampapír-vásárlások megkezdésére való utalásként vették. "Draghi retorikailag valószínűleg egy kissé elgaloppírozta magát" - mondta egy európai jegybankár a Die Weltnek.
Jean Asselborn luxemburgi külügyminiszter viszont több szolidaritást várna el Németországtól. "Ki kell alakítanunk egy olyan eszközt, amellyel hatékonyan megfékezhető a spekuláció....Ha ismét "szétbeszéljük" a legutóbbi uniós csúcson hozott döntéseket, "akkor balul fognak kiütni a dolgok" - mondta kedden a német ARD televíziónak.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.