500 bázispont alá süllyedt a magyar csődkockázati felár
Első alkalommal csökkent idén a 3 hónapos diszkont kincstárjegy aukciós hozama 7 százalék alá, és a magyar országkockázati árazás is 500 bázispont alá süllyedt kedden. A kincstárjegyhozam egészen pontosan nyolc hónappal ezelőtt volt utoljára 7 százalék alatt, amikor a kormány bejelentette, új típusú együttműködésről kezd tárgyalásokat a Nemzetközi Valutalappal.
A forint erősödött kedden, bár szerény mértékben. Kora délután 286,85 forinton állt az euró jegyzése, szemben a délelőtt fél tizenegykor tartott 287,65 forintos és a hétfő délutáni 287,90 forintos szinttel. A forint árfolyama az elmúlt hét eleje óta a 287-289 forintos euró jegyzési tartományban ingadozott.
A 3 hónapos diszkont kincstárjegy 6,89 százalékos aukciós hozama 11 bázisponttal alacsonyabb a 7 százalékos jegybanki alapkamatnál és 12 bázisponttal alacsonyabb a hétfői 7,01 százalékos másodpiaci referenciahozamnál.
Kedden megkezdődtek az egyeztetések a magyar kormány és a Nemzetközi Valutaalap között.
Varga Mihály magyar főtárgyaló egy korábbi nyilatkozata szerint Magyarország körülbelül 15 milliárd eurós elővigyázatossági hitelkeretről szeretne megállapodni a nemzetközi szervezetekkel.
Az euróövezeti tagország Olaszország 3 hónapos kincstárjegyének keddi másodpiaci hozama 1,247 százalék, 49,7 bázisponttal magasabb az EKB 0,75 százalékos alapkamatánál. A spanyol 3 hónapos másodpiaci hozam 0,795 százalék, 4,5 bázisponttal magasabb az EKB-alapkamatnál.
Az 5 éves magyar adósság CDS-árazása 493,9 bázisponton állt kedden délelőtt, míg hétfőn délelőtt 505,2 bázisponton - derül ki a londoni CMA Datavision üzleti adatszolgáltató jegyzéséből.
A magyar CDS-árazás így már a második alkalommal az olasz árazás alá süllyedt, ami 507,2 bázisponton állt kedden délelőtt. Az euróövezeti tagország Olaszország 5 éves adósságának CDS-árazása első alkalommal az idén július 6-án emelkedett a magyar árazás fölé: akkor az olasz árazás 517,0 bázisponton állt, szemben az 510,2 bázispontos magyar árazással.
A magyar országkockázati árazás már két euróövezeti tagországénál is lejjebb került, az euróövezeti adósságtörlesztési válság eszkalálódásának leginkább kitett Olaszországénál és Spanyolországénál.
A spanyol országkockázati árazás 2012. június 11-én lépte túl első alkalommal a magyar CDS-árazást. Az 5 éves magyar szuverén adósság CDS-árazása aznap délután 576,5 bázisponton állt a CMA jegyzésében, a spanyol pedig 593 bázisponton.
Július 17-én kedden a spanyol CDS-árazás 562,5 bázisponton állt a CMA jegyzésében.
Az év első kereskedési napján, január 3-án az 5 éves magyar szuverén adósság CDS-árazása 643,9 bázisponton, míg a spanyol 5 éves CDS-árazás 390 bázisponton, az olasz pedig 481,3 bázisponton állt.
A szuverén adósságtörlesztésre köthető biztosítási ügyletekből képzett származékos befektetési eszköz, a Credit Default Swap (CDS) árazását a piacok az országkockázat egyik legmegbízhatóbb számszerűsített indikátorának tekintik.
A 100 bázispontos CDS-árazás például azt jelenti, hogy évente 100 ezer euróba kerül 10 millió euró 5 éves lejáratú államkötvény biztosítása fizetésképtelenség ellen.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.