Szarvas és Bóly Európa legjobbjai közt
Két magyar település is a nyertesek között volt azon a Rómában megtartott nemzetközi díjátadón, ahol a „megújulós” települések versenyeztek. Idén Szarvas mellett a Baranya megyei Bóly is bizonyított: a megújuló erőforrások felhasználásban Európa legjobbjai között vannak.
Hét európai országból gyűltek össze a polgármesterek a múlt héten Rómában, hogy átvegyék az uniós Napkorona Bajnokságban elért díjaikat. A nemzetközi versenyben, ahol nem csak az számít, hogy hány négyzeméter napkollektor, vagy hány kW napelem található az adott településen, hanem az is, hogy a városvezetés mennyire elkötelezett a megújuló energiaforrások hasznosítása mellett, a teljes mezőnyben Bóly második, Szarvas a kistelepülések kategóriában harmadik helyezést ért el.
Bóly a szemléletformálásnak szánt komoly szerepet, a településen négy fős energetikai szakemberekből álló csapat dolgozik, és a a napelemeket és napkollektor mellett sikerrel használják a geotermikus energiát, illetve a biomasszát is. Bólyon így nem meglepő módon az összes közintézményt megújuló energiával fűtik, az iskolákban LED világítás működik.
Szarvas a helyezését nem csak a helyi napenergia hasznosításban tett lépéseknek, vagy a rekord nagyságú közintézményi napelem felhasználásnak köszöntette, hanem az ország jelenleg legnagyobb és legmodernebb biogáz üzemének, illetve a már több évtizedes sikeres geotermikus energia felhasználásnak is.
A harmadik éve zajló versenyhez jövőre további öt ország csatlakozik majd, Németország, Bulgária, Franciaország, Olaszország, Lengyelország, Csehország és Magyarország mellett Ausztria, Belgium, Románia, Skócia és Szlovénia is alkalmat kap a megmérettetésre. A versenyt eddig a RES League projektként (Intelligent Energy Europe) rendezték meg, az újabb három éves időszakot a " Towards 100% RES rural communities" (szintén IEE) projektként a francia CLER vezetésével zajlik majd. A kezdeményezés magyar szervezője az Energiaklub Módszertani Központ.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.