Matolcsy emelné a cigi és a sör jövedéki adóját
Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter kedden benyújtott törvényjavaslatával jövőre emelné az alkoholtermékek és a cigaretta jövedéki adóját. Emellett az autógázzal közlekedőknek is komolyabban a zsebükbe kellenek nyúlniuk. A chipsadó szabályainak szigorításával az egészségügyi dolgozók bérének emelésére teremtenének fedezetet.
Tizenöt százalékkal nő jövőre az alkoholtermékek, 2013 elejétől 50, aztán májustól újabb 50 százalékkal nőne az LPG-gáz jövedéki adója - ez szerepel a Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter által kedden benyújtott törvényjavaslatban. A törvényjavaslat az egészségügy forráshelyzetének javítása érdekében született, vagyis az egészségügyi dolgozók bérhelyzetét ezekből a pluszforrásokból rendeznék.
A sör jövedéki adója 10, a pezsgőé és más köztes alkoholtermékeké ugyancsak szintén tíz százalékkal emelkedne jövőre. Az alkoholt fogyasztók mellett a dohányosoknak is mélyebben a zsebükbe kell majd nyúlniuk 2013-ban. A törvényjavaslat szerint két lépcsőben (2013. január 1-jétől és 2013. május 1-jétől) emelkedik a cigaretta és a fogyasztási dohány minimumadója, valamint a cigaretta tételes adója. A törvényjavaslat a cigaretta minimumadójának 3,5-3,5 Ft/szál mértékű, tételes adójának 1,8-1,8 Ft/szál mértékű emelését irányozza elő. A fogyasztási dohány minimumadója január 1-jétől 14 650 Ft/kg-ra, május 1-től 18 150 Ft/kg-ra nő.
A törvényjavaslat emellett a népegészségügyi termékadó hatálya alá tartozó energiaitalok területén is további szabályokat léptetne életbe, mivel sok gyártó - kijátszva a korábbi rendelkezéseket - kihagyta az összetevők közül a taurint, de emelték a koffeintartalmat, így mentesültek az adó megfizetése alól. Matolcsy javaslata a fiatal generációk védelme érdekében, elsősorban a megnövekedett koffeinmérgezéses tünetekre hivatkozva, a metil-xantin tartalmú termékeket - melyek hiába nem tartalmaznak taurint - is beemeli az energiaitalok csoportjába.
A nemzetgazdasági miniszter emellett a 98 százalékos, illetve a 90 százalékos támogatású gyógyászati segédeszközöket a legkisebb, ötszázalékos adómérték alá sorolná.
Matolcsy a törvényjavaslat utolsó pontjában pedig kitér arra, hogy a vállalatok egymás közötti, 1,5 millió forintnál magasabb kifizetéseket már csak bankátutalással intézhessék, ezzel is koncentrálva a feketegazdaság visszaszorítására. A kormány pár hónappal ezelőtt ezt az összeghatárt ötmillió forintban állapította meg, de később a Bankszövetséggel történt egyeztetés nyomán másfél millió forintra vitték le ezt a határt.
A javaslat nem szól arról, hogy mennyi pénzt tervez a kormány beszedni ezekből az intézkedésekből, a kormánynak ugyanakkor az egészségügyi dolgozóknak idénre beígért béremelésére körülbelül 30 milliárd forintra lenne szüksége.
Az ugyancsak ma benyújtott, járulékcsökkentésről szóló törvényjavaslatról olvasóink bővebben itt olvashatnak.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.