A Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnöke az Országgyűlés elnökének írt levelében felszólította Kövért, tegye a dolgát, és kérje ki az Európai Központi Bank véleményét.
Simor András MNB-elnök csütörtökön hivatalos levelet küldött Kövér Lászlónak, miután az Országgyűlés költségvetési bizottsága aznap benyújtotta a tranzakciós illetékre vonatkozó módosító javaslatát. Eszerint a tranzakciós illeték műveletenkénti határát hatezer forintban maximálnák, személyi hatályát viszont kiterjesztenék a kincstári körben végzett fizetési műveletekre, valamint az MNB kereskedelmi bankokkal folytatott pénzforgalmára.
Simor levele törvényességi problémákra hívja fel Kövér figyelmét, miután az MNB-ről szóló törvény értelmében a jegybankot érintő kérdésekben ki kell kérni az intézmény véleményét, ami ebben az esetben nem történt meg.
Simor András ráadásul arra is felhívja az Országgyűlés elnökének figyelmét, hogy ez a véleménykérési kötelezettség nem csak az MNB, de az Európai Központi Bank felé is megvan. Az EU működéséről szóló Szerződés 127. cikkének (4) bekezdése szerint az EKB hatáskörébe tartozó „valamennyi jogszabálytervezettel kapcsolatban, így a jegybankot érintő jogszabály tervezetét illetően, az EKB véleményét is ki kell kérni, és a véleményét figyelembe kell venni” – írta az MNB elnöke. Miután az EKB-vélemény kikérésének kötelezettsége a Magyar Országgyűlést terheli, ezért Simor arra kéri az Országgyűlés elnökét, hogy „a fenti előírások figyelembevételével járjon el”.
A szerkesztőség birtokába került levél eredetiségével kapcsolatban megkerestük az MNB Sajtóosztályát, ahol annak meglétét elismerték. És azt is elmondták, hogy a levelet másolatban megküldték Nyikos Lászlónak, a Számvevőszéki és Költségvetési Bizottság elnökének is.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.