Gazdaság hvg.hu 2012. június. 15. 15:14

A franciák sem hisznek már az olcsó atomenergiában

A francia számvevőszék jelentése szerint Franciaországban az atomenergia drasztikusan drágul, már most is az állam támogatja, és a helyzet csak még tovább romlik majd a következő évtizedben.

Miközben idehaza a Nemzeti Fejlesztési Minisztériumnak Kovács Pál személyében államtitkára is van annak kellő intenzitású sulykolására, hogy Magyarországon új atomerőművet kell építeni, az atomerőműveiket fokazatosan lekapcsoló Németországgal szemben "bezzegországként" emlegetett Franciaországban is fordulhat a kocka egy számvevőszéki jelentés után.

Léket kap a francia nukleáris energiapotenciál
AP

A francia Állami Számvevőszék 446 oldalas, vezetői összefoglaló nélkül publikált jelentése arra a kérdésre kereste a választ, hogy "minden költséget figyelembe vesznek-e" Franciaországban a nukleáris energia beárazásánál. A számvevőszék válasza erre „nem” volt. A tanulmány szerint az 1978 és 2002 között üzembe helyezett 58, jelenleg is működő atomreaktor átlagos beruházási költsége 1.25 millió euró/MW-ra jött ki. A jelentés ugyanakkor leírja azt is, hogy a következő generációs atomerőművek ennél jóval drágábbak lesznek, elsősorban a szükséges biztonsági előírások miatt. A 2006-ban elkezdett Flamanvielle-i (Franciaország) atomreaktor, melyet eredetileg az idén kellett volna átadni, előre láthatóan csak 2016-ban kezdhet működni, és az ár a korábbi építési átlagár majd háromszorosa. A 3.7 millió euró/MW-os költség egyébként az eredetileg tervezettnek is a másfélszerese.

Paks: zavartalan előkészületek 
A paksi bővítés valójában egy - vagy kettő - atomerőmű építését jelenti, és erre a Teller és a Lévai projekt Energiaklub által kiperelt iratai szerint teljes erővel ráfeküdt a kormányzat. Olyannyira, hogy az alaphangon 3000 milliárd forintosra becsült építési projekt körül már megindult a helyezkedés is. Az MVM a beruházást elősegítő projektcéget alapít éppen, és legalább öt jelentkezőt várnak az évszázad bizniszéhez.

A francia számvevőszék szakértői összességében úgy találták, hogy a francia atomenergia ára 49.5 euró/MWh egységáron számolható, de a Le Figaro szerint éppen a fukushimai katasztrófa következtében megszigorított biztonsági intézkedések további mintegy tíz százalékkal, 54 euró/MWh közeli egységárra növelik a termelési költséget. A jelentés cáfolja azt az atomipar által gyakran hangoztatott állítást, hogy a nukleáris energiatermelés olcsó. Az aktuális számításokkal szembe állítva az ún. Champsaur Bizottság tavaly még 12 euróval karcsúbb, 42 euró/MWh-s egységárral számolt.

A jelentést a nemzetközi megújuló energiás gyűjtő-site-ról a Magyar Szélenergia Ipari Társaság szemlézte, amely egyúttal szembeállította a szél- és az atomenergia árait is egymással.  Az Európai Szélenergia Társaság (EWEA) becslése szerint 2020-ra a francia atomenergia ára átlépi a bűvös 100 euró/MWh határt is, ha az 58 reaktorból kiváltják azt a 22-t, aminek lejár az üzemeltetési ideje és újat építenek helyette. Ha a szélipar számítása igaz, akkor az atomenergia nemcsak veszélyesebb, hanem lényegesen drágábba energia is lesz, miután a szárazföldi szélenergia termelési költségei a számításaik szerint 58 euró/MWh, tengeri előállításai költségei pedig 75 euró/MWh körül alakulnak.

zöldhasú
Hirdetés
Élet+Stílus hvg.hu 2024. november. 30. 10:00

„Elájult, és akkor jött rá, hogy valami nem stimmel” – Kösz, jól: kiégés és stressz a magyar munkahelyeken

<strong>Milyen személyiségjegyek jellemzik a munkamániásokat, és mi lehet az oka, hogy Magyarországon a civil szférában dolgozik a legtöbb munkafüggő</strong>? Mennyire az egyén, és mennyire a munkáltató felelőssége, ha a munkamánia eluralkodik, és függőséggé, kiégéssé válik? <strong>Mi a közös Karácsony Gergelyben és Donald Trumpban?</strong> A Kösz, jól vendége volt Kun Bernadette pszichológus és Merész István, az Allianz-Trade vezetője.