Gazdaság Nagy Gergő 2012. június. 13. 14:20

Lázár búcsúzik, a devizahitel marad

Hódmezővásárhely egy kormánydöntés értelmében újra nyakig devizában adósodhat el. Bár a kibocsátás részletei nem ismertek, feltehetőleg az Erste Bankkal fennáló tartozásából menekülne a város. Ezt a munkát már nem Lázár János fogja elvégezni, aki a frakcióvezetői posztja mellett a polgármesteri címet is lepasszolja. Ritka nagy adóssághegyet hagy hátra utódára.

Hódmezővásárhely önkormányzata több mint 79 millió eurónyi kötvényt bocsáthat ki adósságmegújítás céljából 25 éves futamidőre. A múlt pénteki kormányhatározat hét önkormányzat számára biztosít lehetőséget hitelfelvételre, illetve kötvénykibocsátásra, de ezek közül egyedül Hódmezővásárhely adósodik el újra devizában. A megyei jogú város, melynek polgármesteri székét Lázár János a Miniszterelnökséget vezető államtitkári székre cserélte, már jól ismeri a devizakötvény-kibocsátás feltételrendszerét. Hódmezővásárhely 2006-ban több mint 69 millió svájci frank értékben - ez akkor 12 milliárd forintot ért - bocsátott ki devizakötvényeket, melyeket az Erste Bank jegyzett le. (Az önkormányzat képviselő testülete zárt ülésen döntött a kötvénykibocsátásról, a részletek máig nem ismertek). A mostani adósságmegújító devizakötvény-kibocsátással úgy tűnik, hogy Lázár végleg szabadulna az Erste Banktól.

Lázár vs. Erste Bank saga

Kezdetben még gyümölcsőzőnek bizonyult az együttműködés, melynek során az önkormányzat 1,8 milliárd forint hasznot realizált az árfolyamnyereségen. A határidős piacokon történő pénzforgatásért a várost megrótta az Állami Számvevőszék a lépés kockázatossága miatt, a meglévő kötvények pedig később komoly teherré váltak a város és Lázár számára. A 2011-ben kezdődő törlesztés és a Hódmezővásárhelyt hátrányosan érintő árfolyamváltozások következtében a város akkori polgármestere igyekezett kibúvót keresni a borús helyzetből: ultimátumot küldött az Erste Banknak, melyben arra szólította fel a pénzintézetet, hogy az osztozzon az árfolyamváltozásból fakadó veszteségeken.

A bank az ultimátumot elutasította, illetve csak akkor lett volna hajlandó módosítani a szerződésen, ha a város egy összegben 10 milliárd forint értékű kötvényt visszavásárol - amire Hódmezővásárhelynek nem volt pénze. Lázár erre válaszul olyan jogszabálymódosítást lebegtetett meg, amely hasonló esetben a bankokat kényszerítette volna tehervállalásra, miközben az adós törlesztőrészletét mérsékelte volna. De a polgármester rendkívül bizarr, a piacgazdasági normákat átlépő javaslata elvérzett a februári egri Fidesz-frakcióülésen. A perpatvarnak egy új megállapodás vetett véget idén áprilisban, amikor is a két fél megegyezett abban, hogy az önkormányzat visszafizeti a kötvényeket, és hogy a bank is érdekelt a város fizetőképességének a megőrzésében. Részletek ugyanakkor nem ismeretesek a megállapodásról.

Lázár egyik utolsó polgármesteri döntésével minden bizonnyal végleg megszüntetné a korábbi Erste-megállapodást
Karnok Csaba

Hódmezővásárhely minden bizonnyal végleg szakítana az Erstével

Hódmezővásárhely önkormányzatának sajtóreferense, Göbl Vilmos a hvg.hu kérésére megküldött szűkszavú válaszában a mostani kötvénykibocsátásról csak annyit közölt, hogy "a kormány döntése, amellyel kötvénykibocsátást engedélyezett Hódmezővásárhelynek, annak a megállapodásnak a végrehajtását teszi lehetővé, amely a város és a neki hitelező Erste Bank között jött létre". További részleteket a megállapodásról banktitokra hivatkozva az önkormányzatnak nem állt módjában közölni. Ezek szerint az új devizakötvényekkel a város önkormányzata minél hamarabb meg szeretné szüntetni az Erste Bankkal létrejött - áprilisban már átdolgozott - jelenlegi megállapodást. Ehhez nyújtana segítséget az új devizakötvény-akció, melyet Lázár és a képviselő-testület is jóváhagyott, mivel így refinanszírozni lehetne az adósságot. Az egyelőre nem derült ki, hogy a kötvényeket ugyancsak az Erste vagy valamelyik másik nagy bank vásárolná meg (az önkormányzati szektor többségét korábban hét bank fedte le hitelekkel és kötvényvásárlásokkal).

A helyzetet ugyanakkor bonyolítja, hogy a devizakötvényekkel Hódmezővásárhely már csúnyán megégette magát, lásd épp az Erstével történő csörtét az árfolyamveszteség kapcsán, és több másik önkormányzat sem vette kellően figyelembe az árfolyamváltozásokból adódó kockázatokat a devizakötvények kibocsátásakor. Az önkormányzatokat a válság előtti időkben különösen a devizakötvények alacsony kamatai vonzották, az árfolyamkockázatokat a stabil makrogazdasági környezetben nem ítélték problematikusnak. Emellett az eredeti Erste-megállapodás 2016-ban járna le (10 éves lejárat), míg most 25 éves futamidőre bocsátanák ki a kötvényeket. A hosszan kitolt futamidő, még ha ez alatt az idő alatt itthon is bevezetik is az eurót és a plusz tíz év levegőhöz juttatja a várost, jó pár évig még minden bizonnyal magában hordozza az árfolyamkockázatot, melynek negatív irányú kilengései - különösen a mostani gazdasági környezetben - később is nyomot hagyhatnak a hódmezővásárhelyi és más önkormányzatok törlesztőrészletein. De az már nem Lázár János felelőssége lesz.

Önkormányzatok adóssághegyek alatt

A csongrádi város eladósodottságának mértéke korántsem unikális a magyar városok között. Ahogy azt a Magyar Nemzeti Bank egy 2012. áprilisi jelentése is megállapítja, az önkormányzatok már a gazdasági válságot megelőzen "túladósodtak", így a probléma korántsem újkeletű. Míg a 47 ezres Hódmezővásárhelyt több mint 20 milliárdos adósság terhelte 2010-ben, addig több nagyváros is hasonló adóssághegyek alatt roskadozik. Pécs majdnem 38 milliárdos adóssággal küzd, Miskolc 32 milliárddal birkózik, Debrecennek 27 milliárdos hitelei vannak, míg Szolnok is 20 milliárd forintra rúgó hiteleit igyekszik törleszteni. Sok nagyvárosban, például Hódmezővásárhelyen és Kaposváron az adósság/bevétel ráta a 100 százalékot is jelentősen meghaladja. Az adósság összege mellett a növekedés dinamikája is szembeötlő egyes önkormányzatoknál. Szolnok három év alatt (2007-2010) megötszörözte adósságát, Pécs, Debrecen és Miskolc pedig megháromszorozta ebben az időszakban hitelei nagyságát. Az önkormányzatok hitelállománya 2006 után ugrott meg igazán, 2010 év végére megnégyszereződött a városok és falvak tartozásainak összege, és elérte a másfél ezer milliárd forintot. Ezen a helyzeten sokat változtatott az, hogy a kormány idén átvállalta a megyei önkormányzatok 196 milliárd forintra rúgó adósságát, a városi önkormányzatokét viszont nem. Így azok rendezését - már ha a településeknek nehézségeik vannak hiteleik visszafizetésével, és ez egyre többször előfordul - maguknak a városoknak, falvaknak, egyedi egyezkedés alapján kell megoldaniuk.

Devizakötvényt bizonytalan gazdasági környezetben?

"Őszintén szólva megrettentett ez a hír, mivel Hódmezővásárhely folyamatosan a legeladósodottabb városok között található" - mondta a hvg.hu-nak Kovács Róbert, az önkormányzati rendszert monitorozó Helyi Obszervatórium ügyvezetője. Kovács hangsúlyozta, a csongrádi település az egyik leggyengébb teljesítőképességű megyei jogú város. A népessége csökken, Szeged elszívó hatása jelentős. Eközben drága a város üzemeltetése is, mivel kevesebb mint 50 ezer lakos él egy Budapest méretű területen. Ugyanakkor néhány nagyobb fejlesztés rendkívülire növeli a működtetési költségeket, amihez képest a város gazdasági potenciálja nem elég erős. Schmidt Jenő, a Települési Önkormányzatok Országos Szövetségének (TÖOSZ) fideszes elnöke szerint Hódmezővásárhely a mostani devizakötvény-kibocsátással vélhetően csak a meglévő Erste-kötvényeket váltaná ki. A nagy kérdés ugyanakkor az marad, hogy a város bevételei elbírják-e majd a kamatokkal együtt évi 1,6-2 milliárdra becsült törlesztőrészleteket, fejtette ki Schmidt. (Hódmezővásárhely költségvetése 2011-ben 20 milliárd forint körül volt.) A TÖOSZ elnöke hangsúlyozta, hogy véleménye szerint Hódmezővásárhely nem tud majd nagyobb fejlesztést véghezvinni a következő években, mivel nem lesz elegendő saját forrása hozzá. "Egy új megállapodással Hódmezővásárhely kikerülne az Erste szorításából, a futamidő kitolásával pedig időt nyerne visszafizetni a hiteleket" - emelte ki Schmidt. Az árfolyamkockázat a TÖOSZ elnöke szerint mindig is meg fog maradni a devizakötvényeknél. Ugyanakkor ha Magyarország is az euró bevezetésének irányába mozdul el, akkor szerinte előbb-utóbb mindenképpen stabilizálódni fognak az árfolyamok, és a csongrádi város még jól is járhat.

Hódmezővásárhely adósságának átstrukturálásáról Kovács Róbert azt mondta, hogy szerinte a refinanszírozás alapvetően nem rossz döntés. De a mai euróövezeti viszonyok közepette - pl. a spanyolok helyzete - korántsem kockázatmentes."Elképzelhető, hogy ez most segít Hódmezővásárhelyen, mivel a svájci franknál olcsóbb eszköz lehet az euró, ugyanakkor nem ismertek a kötvénykibocsátás részletei" - emelte ki. A Helyi Obszervatórium ügyvezetője hozzátette, hogy ő személy szerint egyáltalán nem híve az önkormányzati devizakötvényeknek, főleg mivel a települések nem a saját, hanem az adófizetők és az ott lakók pénzével gazdálkodnak. Plusz kockázatot pedig nem kellene vállalniuk. Emellett mindenképpen szerencsésebb lenne, ha a meglehetősen komolyan eladósodott (nagy)városok adósságát nem egyedileg, esetleges politikai összefüggésektől sem mentesen kezelnék, hanem együttesen, annak a súlynak megfelelően, amit a magyar társadalomban és gazdaságban betöltenek. És különösen, ha a megoldások fenntartható pénzügyi alapok kialakításával járnának együtt - tette hozzá Kovács.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.