Ma közlik a végleges, negyedéves GDP-adatokat
Pénteken közli az első negyedévi bruttó hazai termék (GDP) részletes adatait a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
A május 15-i, korlátozott információs bázisra épülő előzetes adatok szerint az idei első negyedévben 0,7 százalékkal csökkent a GDP az előző év azonos időszakához viszonyítva, a naptárhatás kiszűrésével 1,3, a szezonális és naptárhatástól megtisztított, azaz valamennyi egyedi tényezőtől megtisztított mutató szerint 1,5 százalékkal esett vissza.
Az előző negyedévhez viszonyítva 1,3 százalékkal csökkent a GDP szezonálisan és naptárhatással kiigazított adatok szerint. Egyes értelmezések szerint ezzel már bekövetkezett a technikai recesszió, mivel a tavalyi negyedik negyedévi adatot nullára korrigálta a KSH a korábbi 0,3 százalékos növekedésről.
Az elemzők csalódottan fogadták az első negyedévi előzetes jelentést, és többen kilátásba helyezték az éves növekedési prognózis felülvizsgálatát. Ezért is nagy várakozás előzi meg a részletek mai közlését, mert bizonyos feltételezések szerint egyedi tényezők is szerepet játszhattak a várakozásokat meghaladó visszaesésben.
Az elemzők éves alapon 0,4 százalékos, negyedéves összehasonlításban 0,5 százalékos csökkenést vártak, londoni elemzők viszont év/éves összehasonlításban stagnálásra számítottak.
A KSH illetékese az előzetes adatok közlése idején már felfedte, hogy az ipar első negyedévi teljesítménye kisebb volt az egy évvel korábbinál, a mezőgazdaság - amelynél az első három hónap még nem jellemző -, stagnált.
A csütörtökön közölt előzetes adatok szerint az ipari termelés áprilisban 3,1, az első négy hónapban pedig 2,4 százalékkal maradt el a az egy évvel korábbitól. Elemzők ebből megerősítve látják azt a feltételezést, hogy a magyar gazdaság a második negyedévre technikai recesszióba kerül, ha az első negyedévben még hajszállal el is kerülte ezt.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.