A piac racionális emberekből áll, súlyos veszteség az IMF-megállapodás halogatása, drága a vállalkozásoknak a foglalkoztatás, a gazdaságon a lecsúszás jelei látszanak, a kormány gazdaságpolitikája pedig populista és káros - ezt üzenték az előző kormányok pénzügyminisszterei az Orbán-kabinetnek egy konferenciáról.
„Meg kellene tanulnia a kormánynak, hogy a piac nem hülyékből, hanem racionális emberekből áll”, és az IMF-megállapodás halogatásával, valamint a magyar gazdaság- és pénzügypolitika kiszámíthatatlanságával rengeteget veszítünk, presztízsben és pénzben egyaránt - mondta Kupa Mihály, az Antall-kormány pénzügyminisztere a Világgazdaság gazdaságpolitikai konferenciáján, volt magyar gazdaság- és pénzügyminiszterek kerekasztalbeszélgetésen, kedden. Ezért a volt pénzügyminiszter szerint az IMF-EU megállapodást meg kell kötnie az Orbán-kabinetnek.
Kupa Mihály szerint rossz irány az is, hogy a kormány szétveri az oktatási rendszert. Mint mondta, jelenleg még megvan a szellemi potenciál az eddigi oktatási rendszerből, viszont a középiskolások 49 százaléka külföldön tanulna vagy dolgozna. Emellett kitért arra is, hogy „szép a társasági nyereségadó-csökkentés, de a cégek 40 százaléka vesztes vagy nulla”, ezért Kupa szerint fokozatosan, előre bejelentett menetrend szerint járulékot kellene csökkenteni, ami csökkenthetné a foglalkoztatás költségét.
„Le vagyunk hibernálva”
Kupa Mihály szerint a hitelezés lefagyott, „amin nem fog segíteni, hogy a takarékszövetkezeteket államosítják”, hiszen ettől még nem lesz az új állami banknak tőkéje és tőkepótlása – utalt a Takarékbank kisebbségi német részvénycsomagjának tervezett állami megvételére. Ráadásul a kormány megtartja a bankadó egy részét is jövőre, amitől még kevésbé lesz hitelezés Magyarországon. „Le vagyunk hibernálva, remélem, magunkhoz fogunk térni” – mondta Kupa Mihály.
Chikán Attila, az első Orbán-kormány gazdasági minisztere szintén úgy vélekedett, hogy a gazdaságon lassú lecsúszás jelei látszanak, és változás csak az üzleti szférából jöhet. A volt gazdasági miniszter csalódott a magyar elitben. Az értelmiségünk és a politikai osztályunk nem volt képes előrelendíteni az országot az elmúlt húsz évben – mondta.
A populizmus kudarca
Mint az előző, a mostani kormány zsákban táncol, amit tudomásul kellene vennie, különben nem lesz más belőle, mint hasraesés –mondta Oszkó Péter, a Bajnai-kormány pénzügyminisztere, aki úgy látja, a stabilitás és a növekedés alapvető feltételeit kellene figyelembe vennie a kabinetnek és ahhoz igazítani a gazdaságpolitikát. Oszkó szerint a populista, rövid távú politikai szempontok felülírták a szakmai szempontokat az elmúlt években. Ez azonban hosszú távon visszaüt – mondta.
Bár növekedéspárti gazdaságpolitikával kezdett a kormány, ma már azzal büszkélkedik, hogy stabilitást teremtett. Azonban a felborított, majd a kínkeservvel helyreállított költségvetés stabilizálásakor vajmi keveset törődött a növekedési hatásokkal – fejtette ki Oszkó. A növekedési politikát fogyasztásélénkítéssel próbálta elérni a kormány az egykulcsos adóra alapozva. Ez azonban nem jött be, és ez a pénz nagyon hiányzott az államháztartásból, de nem jelent meg a gazdaságban – mondta.
A volt pénzügyminiszter szerint nem lenne szabad a növekedés feláldozásával stabilizálni a költségvetést, sőt, a növekedési lehetőségek javítását kellene elérni vele. Csakhogy egy nyugdíjkorhatáremelést (amit a Bajnai-kormány idején fogadott el a parlament) nehezebb eladni a választóknak, mint egy bankadót, pedig előbbi javítja a növekedési és foglalkoztatási helyzetet, utóbbi pedig rontja Oszkó szerint. A korengedményes nyugdíjakat érintő törvényi változásokat viszont pozitívan értékelte, mint mondta, ebben az esetben a kormányon belüli szakértői törekvéseknek sikerült érvényesülnie a politikával szemben.
Magyarországon drágábbá vált a foglalkoztatás, a hitel (ha egyáltalán van), a telekommunikáció, a közlekedés és az energia, vagyis minden, ami egy vállalkozáshoz kell – összegezte a volt miniszter és hangsúlyozta, hogy fontos lenne a foglalkoztatási költségek csökkentése. Emellett fontosnak nevezte az IMF-megállapodás megkötését is, ezzel ugyanis visszanyerhetné a kormány a hitelességét, amivel javíthatná a versenyképességünket, csökkenhetne az államadósságunk és a külső adósságunk egyaránt.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.