2012. május. 20. 19:28 MTI / Dow Jones Utolsó frissítés: 2012. május. 20. 19:09 Gazdaság

Iráni olajcsapás: beárazzák a szankciókat

Irán megszenvedi az ellene hozott szankciókat, de képes "gazdasági visszahatásra" is - mondta az iráni gazdasági és pénzügyminiszter vasárnap a CNN tévében. Szerinte 160 dollár körüli olajárral érdemes számolni, ha az orsázga elleni embargó teljessé válik.

- Valóban nehéz a helyzet, de nem csak Iránnak. Mindenki biztos lehet afelől, hogy a kőolaj ára emelkedni fog" - mondta az iráni miniszter a CNN-nek.

Az iráni olaj vásárlására szóló nemzetközi tilalom teljes egészében július elsejével lép életbe, figyelmeztetésül, hogy Irán ne folytassa a külföldön veszélyesnek tartott atomprogramját. Az iráni kormány azt állítja, hogy atomenergia-programja békés célt szolgál. Iráné a nagyságra negyedik kitermelhető kőolajtartalék a világon, földgázból pedig a második helyezett, és ellenőrzi a Hormuzi-szorost, amelyen a világ kőolajellátásának vagy 20 százaléka halad át minden nap.

Noha az OPEC többi tagja, mindenekelőtt a legnagyobb termelő Szaúd-Arábia többlettermelést ígér, Hoszeini szerint hordónként "160 dollár körül lesz a kőolaj ára az embargó idején", és ez - mint hangsúlyozta - árthat az adósságválsággal küzdő európai országoknak. 

A szabadpiacon irányadó északi-tengeri Brent kőolajfajta eddig legmagasabb ára 147,50 dollár volt hordónként (159 liter), ezt 2008. július 11-én érte el. - Irán kapacitása, ereje és gazdasági sajátosságai olyanok, hogy visszahatást okozhatnak, gazdasági visszahatást a szankciók alkalmazóinál" - magyarázta a miniszter. Úgy vélte, az OPEC-tag olajtermelő országoknak elég lenne 100 dolláros olajár is a költségvetési szükségleteikhez.

zöldhasú
Hirdetés
Élet+Stílus hvg.hu 2024. november. 30. 10:00

„Elájult, és akkor jött rá, hogy valami nem stimmel” – Kösz, jól: kiégés és stressz a magyar munkahelyeken

<strong>Milyen személyiségjegyek jellemzik a munkamániásokat, és mi lehet az oka, hogy Magyarországon a civil szférában dolgozik a legtöbb munkafüggő</strong>? Mennyire az egyén, és mennyire a munkáltató felelőssége, ha a munkamánia eluralkodik, és függőséggé, kiégéssé válik? <strong>Mi a közös Karácsony Gergelyben és Donald Trumpban?</strong> A Kösz, jól vendége volt Kun Bernadette pszichológus és Merész István, az Allianz-Trade vezetője.