2012. május. 20. 12:23 MTI Utolsó frissítés: 2012. május. 20. 12:02 Gazdaság

Irán megállapodást remél az Atomenergia Ügynökségtől

A Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) japán főigazgatója hétfőn Teheránba megy, amitől Irán azt reméli, hogy sikerül végre megállapodásra jutni a közel-keleti ország nukleáris problámáinak ügyében.

- Reméljük, a feleknek sikerül egyetértésre jutniuk az együttműködés módjáról és keretéről, hogy megválaszoljuk a NAÜ kérdéseit, és eloszlassuk a kétértelműségeket" - mondta az iráni külügyminiszter.  Amano Jukijo NAÜ-főigazgató most először látogat el Teheránba, de a vizit a külügyminiszter szerint "jó előjel" az Irán és a NAÜ közötti viszony javítása szempontjából.

Ráadásul a NAÜ-vizit után két nappal az iraki fővárosban, Bagdadban az ENSZ Biztonsági Tanácsának öt állandó tagja és Németország, valamint Irán képviselői ismét tárgyalnak az iráni atomprogramról. Irán továbbra is tagadja azt a vele szemben megfogalmazott gyanút, hogy atomfegyverre akar szert tenni, és többször felrótta az atomprogramját vizsgáló NAÜ-nek: hagyja, hogy nyugati titkosszolgálatok félrevezessék. Teherán emellett többször részrehajlással vádolta az ENSZ-szerv főigazgatóját.

Amano Jukijo Teheránban találkozik Szálehi külügyminiszterrel, Szaíd Dzsalili nukleáris ügyekben illetékes főtárgyalóval és az iráni atomprogram vezetőjével.

zöldhasú
Hirdetés
Gazdaság Ballai Vince 2025. január. 18. 20:00

Szorgosan szedegetjük a folyókból, de sok állam nem akarja elengedni a műanyagokat, amelyek szép lassan az agyunkra mennek

Halogatják a megállapodást a műanyagok visszaszorításáról az ENSZ tagállamai, miközben egyre inkább átjárják környezetünket, sőt már szervezetünket is a mikroműanyagok. Sokszor meglepően nagy koncentrációban jelennek meg hazai vizeinkben, a szakértők aprólékosabb szennyvíztisztítást, nagyobb odafigyelést és egységes mérést szorgalmaznak, ami még a jövő zenéje. Addig maradnak a folyótakarítási akciók, amelyekből minden korábbinál többet szerveztek tavaly. Mind a műanyaggyártásnál, mind a folyótakarításnál kulcskérdés, hogy a forrásnál kellene kezdeni a munkát.