Gazdaság hvg.hu 2012. május. 09. 18:44

Matolcsy átcsomagolta és átcímkézte - elemzők az adócsomagról

A szerdán bejelentett új adók még mindig nem nyerték el végső kontúrjaikat, de az már az elemzők szerint látszik, hogy a Matolcsy György által emlegetett áttörésről nem lehet beszélni. A korábbi átmeneti adókat csomagolta újra a kormány, esetenként még jobban megadóztatva egyes szektorokat.

„Némi átfazonírozás után a miniszter ugyanazokat a 2010-ben bevezetett, ideiglenesnek mondott adókat jelentette be, amik már korábban is megvoltak. Csak a konstrukciók egy kicsit EU-konformabbaknak tűnnek” – mondta a hvg.hu-nak Török Zoltán, a Raiffeisen vezető elemzője a szerdán kormányszóvivői sajtótájékoztatón bemutatott csomag elemeiről.

Ennek ellenére lát súrlódási felületeket. Így például a Bankszövetséggel kötött tavaly decemberi megállapodás értelmében a kormány még azt vállalta, hogy a bankokat sújtó különadót kivezetik, és nem terhelik őket új adókkal. Ezzel szemben a pénzügyi tranzakciós illetéket Matolcsy szerint a pénzintézeteknek kell megfizetniük, és nem fogják tudni ráterhelni a költségeket az ügyfelekre. Mindezt lehet úgy is nézni, véli Török, mint bűvészkedést a szavakkal. Hiszen szerinte tényként kezelhető, hogy a bankszektor, az energiaszolgáltatók és a telekomcégek ezt nem fogják benyelni. Az ördög megint a részletekben rejlik majd, mert minden, amit a miniszter elmondott, túlságosan képlékeny.

Az adócsomag fő elemei

- a banki különadót 2014-től eltörlik

 

- telefonadó: 2 Ft / perc, az első tíz perc havonta ingyenes, adóplafon magánszemélyeknek havi 700 Ft, vállalkozásoknak 2500 Ft, a szolgáltatóktól vonják

 

- pénzügyi tranzakciós illeték: mértéke egy ezrelék (0,1 %), a szolgáltatóktól vonják (bevétel: min. 130 milliárd forint)

 

- biztosítási adó: kgfb: 30 százalék, casco: 15 százalék, vagyon- és balesetbiztosítások: 10 százalék

Átcsomagolás

Gárgyán Eszter, a Citibank elemzője is azon a véleményen van, hogy a bejelentés számos részletet homályban hagy. A kormány viszont igyekszik úgy eladni a történetet, mintha az átmeneti helyzetet kiszámítható adókörnyezet váltaná fel. Ez pedig legfeljebb annyiban igaz, hogy az eddigi szektorális átmeneti adókat a kormány állandó adókká csomagolja át.

Az egyetlen meglepetés a közmű- és energiacégek harminc százalékos társasági adója, amiről korábban nem lehetett hallani. De az elemző szerint láthatólag abban sincs nagyon egyetértés sem a telekomcégekkel, sem a bankokkal, hogy a terheket a lakosság, a vállalkozások és az egyes szolgáltatók milyen arányban fizessék meg.

Átárazás

Zsidai Viktor, a Citadella Consulting vezető elemzője szerint is az történhetett, hogy a a kormány eredetileg valóban csak a problémás évek áthidalására vezette volna be a szektoradókat. De miután látták, hogy ezekre a bevételekre, illetve még többre feltétlenül szükség van a felszínen maradáshoz, egyszerűen átcímkézték őket. Zsidai különösen érdekesnek nevezte, hogy lehetett az eneregiacégeket sújtó, két hete megduplázott Robin Hood-adó ötletéből a mostani 30 százalékos társasági adókulcs. „Erre biztosan nem készült hatástanulmány, így maguk sem tudják, mi sül ki belőle” – mondta Zsidai.

Matolcsy György. A miniszter csomagol
MTI / Kovács Attila

Átvágás

Duronelly Péter, a Budapest Alapkezelő ügyvezetője szerint Matolcsy bejelentése leginkább azt a véleményt erősíti, hogy a kormány nem tartja be a korábbi ígéreteit. „Mert ha komolyan vette volna, akkor nem ebbe az irányba lépked az egyes ötletvariációk között válogatva.” Az, hogy a bankok tranzakciós adójával kapcsolatban nem hangzott el felső határ, és a bankadónál lényegesen nagyobb szektoradót kell befizetniük, azt jelzik, hogy a jövőben sem vehetők készpénznek az ígéreteik. Ugyanígy nehezen indokolható a 30 százalékos társasági adó az energetikai szektorban, vagy az, hogy a telekomcégeket hogyan veszik rá arra, hogy ne hárítsák át a fogyasztókra a telefonadót.

zöldhasú
Hirdetés
Kult HVG 2024. november. 26. 20:00

"Amit mi csinálunk, az hosszútávfutás" – színfalak mögött az Ivan & The Parazollal

Néhány napon belül több helyen és több helyzetben is találkoztunk a jövőre hatodik nagylemezét megjelentető Ivan & The Parazollal, hogy megtudjuk, mitől különleges a zenekar új nagylemeze, hogyan áll most a 14 éves zenekar, mi történt velük az elmúlt években, és miért gondolják azt, hogy eljött az együttes aranykora. A HVG kisfilmje.