A magánszemélyek legfeljebb 700, a cégek 2500 forint telefonadót fizetnek majd. Az energia- és közműcégeknek jön a 30 százalékos társasági adókulcs. 130 milliárdot várnak a tranzakciós adóból. 5 millió forint fölött csak bankátutalással lehet majd fizetni, de az adófizetési kötelezettségbe nem esnek bele a magánszemélyek önmaguknak küldött utalásai. Itt vannak az adócsomag részletei.
A kormány mai ülésén többek között elfogadta a biztosítási adóról, a tranzakciós illetékről és a távközlési adóról szóló javaslatot. A jövőben a tervek szerint 51 adónem lesz, a kormány nem a munkát, hanem a fogyasztást kívánja teherrel sújtani.
2014-től megszűnik a bankadó
A különadók, a költségvetési zárolások lélegzetvételhez juttatták a költségvetést. A válságon azonban nem vagyunk túl. 2013 után ennek ellenére a vállalásainknak megfelelően kivezetjük a bankadót, hacsak az EU nem vezeti be egységesen - mondta Matolcsy György az adókkal kapcsolatos kormányülést követő sajtótájékoztatón.
Kiszámítható adóbevételek
A költségvetés 2011-es 4,3 százalékos GDP-arányos többlete önmagában technikai jellegű volt - mondta Matolcsy. Ugyanakkor ez is nagy eredmény volt, mert az egyszeri hatástól megtisztítva fél százalékponttal jobban teljesült a hiánycél az eredeti vállalásnál. Sokan kritizálnak bennünket, hogy nem kiszámítható a gazdaságpolitikánk. Valóban, ha egyszeri adókkal működik a költségvetés, akkor nem lehet kiszámítható - mondta Matolcsy. A ma eldöntött adókkal viszont visszatér a kiszámíthatóság. Ezeken az adókon kívül más adók és adóemelések már nem lesznek, legalábbis a jövedelmi típusú adóknál - mondta Matolcsy.
51 adónem
A magyar adórendszerben 2013-tól 51 adónem lesz. Ezek közül három adónem részleteire került ma pont - mondta Matolcsy. A parlamentben viszont még változhatnak a javaslatok. Az érintett cégekkel folytatják a konzultációkat.
Energiacégek, közművek: 30 százalékos társasági adó
Lesz egy harmadik 30 százalékos társasági adókulcs is, a közművek és az energiaszolgáltatók számára. Erről is folytatják az egyeztetéseket.
A telefonadót a szolgáltatócégeken keresztül fogják beszedni. Az első tíz perc a fogyasztóknak ingyenes lesz. A magánszemélyek maximális adója 700 forint lesz, a cégeknek pedig 2500 forintos plafont vezetnek be. A telefonadóból nagyjából 30 milliárd bevételre számít a kormány idén.
130 milliárd forint tranzakciós adóból
A pénzügyi tranzakciós illetéket áttörésnek nevezte a miniszter. 600 ezer milliárd forintos éves pénzügyi tranzakcióból 130 ezer milliárd forint tranzakcióra terjed ki a 0,1 százalékos adó. Ebből 130 milliárd forint bevétele lesz az államháztartásnak. Az alanya a tranzakciót végző pénzintézet.
Fontos kérdésnek nevezte, hogy a családokat hogyan érinti. Egy 100 ezer forintos átutalás a banknak 100 forintjába kerül, ami méltányosnak tekinthető - mondta Matolcsy. (Egy képviselői kérdésre adott válaszában korábban Matolcsy azt írta, fejenként legfeljebb 70 forint lesz a tranzakciós adó.)
A nagy tranzakciókat bonyolítók közül mentesül a fizetés alól a Magyar Nemzeti Bank (pl. a kéthetes betétbe és betétből való utalások esetén), az államkincstár, és nem esnek a fizetési kötelezettség alá a magánszemélyek önmaguknak való utalásai (pl. ha valakinek több számlája van és magának utal). Az 5 millió forint feletti vállalattól vállalatnak küldött utalás kötelezően pénzintézeti utalást kell, hogy jelentsen. Ez megakadályozza a gazdaság szürkülését és elviselhető teher a vállalatoknak. Ez Parragh László, az iparkamara elnökének a javaslata volt.
Azt elvetették, hogy a magánszemélyekre is kivessék a kötelező pénzintézeti utalást - mondta Matolcsy. "Az ilyen szabályok nem jók, ezért ezeket kizártuk" - tette hozzá.
Biztosítási adó: 15 milliárd plusz
A biztosítási adó a baleseti adó, a tűzvédelmi hozzájárulás és a bankadó biztosítókra eső különadójának a helyére lép. A bankadót kivezetik. Viszont a biztosítási adóval mintegy 15 milliárd forinttal több bevétele lesz a költségvetésnek.
Ezt követően Matolcsy saját gazdaságpolitikáját méltatta. Mint elmondta, a gazdaságpolitika “minden területről kiszorította a megszorítást”. Ezt azzal támasztotta alá, hogy 6 százalékos reálkereset-emelkedés volt.
A Széll Kálmán terv 2-vel a kormány befejezi a költségvetés konszolidációját. Ezt követően 2014-ben egy fogyasztási trendforduló is megtörténhet, amihez azonban mindent végre kell hajtani a Széll Kálmán-terv 2-ből - mondta Matolcsy.
Tranzakciós adó: Matolcsy szerint nem a fogyasztók fizetnek végül
Matolcsy újságírói kérdésre elmondta, hogy szerinte a cégek megpróbálják majd átterhelni az új adót a fogyasztókra, de szerinte ez a verseny miatt nem fog számottevő mértékben sikerülni. Sok részletről folynak még a tárgyalások. Például a telefonadónál lehet, hogy forintalapú helyett százalékos adót határoznak meg. Matolcsy hangsúlyozta, júliustól lép életbe a telefonadó, de “ténylegesen augusztustól működik” az új teher a 30 napos életbe lépési szabály miatt. Az is elképzelhető, hogy a pénzügyi tranzakciós adóból 130 milliárd forintnál is több bevétel lesz - mondta Matolcsy.
A pénzügyi tranzakciós illeték Matolcsy szerint nem befolyásolja negatívan a gazdasági növekedést, noha a bankok terheit akár még növelheti is. Matolcsy szerint ugyanakkor a bankadó sem hatott a gazdasági növekedésre, míg az egyensúlyban lévő államháztartás kifejezetten használni fog a számára.
A Bankszövetséggel kötött megállapodásnak megfelelően a mostani 120 milliárd forintos bankadó 2013-ban 60 milliárdra csökken. És ha egy bank bővíti a hitelezését, azt leírhatja a bankadóból. Emiatt Matolcsy arra számít, hogy a 60 milliárdos bankadó gyakorlatilag eltűnik majd, mert a bankok bővíteni fogják a hitelezésüket, és ezzel a fennmaradó részt leírják. “Azt gondolom, hogy a következő hetek tárgyalásai arról szólnak majd, hogy jogszabályban rögzítsék a leírhatóság eseteit” - mondta.
Jegybanktörvény: maradtak függőben kérdések
Az IMF-megállapodásról Matolcsy azt mondta, az Európai Unió számára a válság nem múlt el. Magyarország szerinte kikerült a reménytelen csődhelyzetből. "Európai barátaink közül azonban sokak számára nem ez a helyzet. Ez pedig negatívan hathat ránk is" - mondta Matolcsy, ami miatt mi is szeretnénk minél előbb megállapodni.
Az Európai Bizottság kétféle feltételt szabott a jegybanktörvénnyel kapcsolatban: a kötelességszegési kérdések és az egyéb kérdések. A tárgyalásoknak csak a kötelzettségszegési kérdések a feltételei. Ezekre a kormány valamennyi módosítást benyújtotta - mondta. Ha az előbbiekre a parlament pontot tesz, kezdődhetnek a tárgyalások, az egyéb kérdések a tárgyalások alatt dőlhetnek el - vélekedett Matolcsy, és utalt rá, hogy akkor még történhetnek módosítások.
Pénzügyi tranzakciós illeték: nincs felső korlát
A Bankszövetség kérése a pénzügyi tranzakciós illetékkel kapcsolatban az volt, hogy a jogszabályba kerüljön bele, a magánszemélyeket terhelje az új teher. “Mi ezt nem tudtuk elfogadni, mert versenyt szeretnénk” - mondta Matolcsy. A kormányülésen elvetették, hogy a pénzügyi tranzakciós illetéknek legyen egy felső korlátja, mint azt a kabinet még a Széll Kálmán-terv 2-ben írta. Minden korlát kiszámíthatatlan irányba vitte volna az új adó hatásait - érvelt Matolcsy. Nehéz még kiszámítani, hányan térnek rá 2013 január elsejétől a magyar típusú tranzakciós adóra - jegyezte meg és hozzátette, nagyon “nagy az érdeklődés, nagy az izgalom”.
2012: a legnehezebb év
Matolcsy szerint az idei a legnehezebb év, jövőre állunk két lábra - mondta a nemzetgazdasági miniszter. A háztartások vásárlóerejét szeretnék fenntartani az egykulcsos adóval. A kereskedelmet teljesen mentesítik a válságadó alól és nem terhelik új adóval. Ezt Matolcsy növekedési megfontolásokkal indokolta.
Valószínűleg ez egy stagnálás közeli év lesz, mielőtt a jövő évi trendforduló megtörténne. Ezt a kormány olyan üzleti akciókkal ellensúlyozza, mint például az MFB tőkeemelése, az Eximbank és a Mehib vállalatfinanszírozása. A kormány 2012-re 3 ezer milliárd forintnyi likviditásszűkülést lát a magyar bankrendszerben, aminek egy része már megtörtént. Ezt ellensúlyozná a kormány azzal is, hogy megállapodik a Bankszövetséggel a növekedési paktumról és a hitelezés élénkítéséről.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.