Mínuszban zárt a BUX, nagyot esett az OTP
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 153,90 pontos, 0,85 százalékos csökkenéssel, 17 871,46 ponton zárt csütörtökön. A részvénypiac forgalma 9,2 milliárd forint volt, a vezető részvények vegyesen mozogtak az előző napi záráshoz képest.
Sőre Balázs, a Buda-Cash Brókerház elemzője elmondta: az árfolyamok a nyugat-európai tőzsdék tendenciáját követték. A Budapesti Értéktőzsdén a legtöbb magyar részvény árfolyama nem változott jelentősen, kivéve az OTP papírját, amely 3 százalékkal gyengült.
A magyar bankpapír értékcsökkenését piaci folyamatokkal kevésbé lehet magyarázni. Több árfolyam alakulásán is inkább az érződik, hogy az Európai Központi Bank nem változtatott az alapkamaton, holott a piac nagyobb likviditást remélt. Az amerikai makroadatok - köztük a foglalkoztatás és az amerikai beszerzési menedzser intézet (ISM) indexe - pro és kontra hatottak a részvények árfolyamára - tette hozzá.
Varga Zoltán, a QUAESTOR Csoport elemzője elmondta, hogy folytatódott az árfolyamok lemorzsolódása a Budapesti Értéktőzsdén, kedvező hangulatú nyitás után ismét az eladók vették át az irányítást. Legfőképpen az OTP árfolyama húzta le az indexet, a bankpapír grafikonján erős támasz húzódik 3570-3635 forint között, amely megfordíthatja a rövidtávú trendet a következő napokban.
Csütörtökön forgott utoljára osztalékszelvénnyel a Magyar Telekom, a pénteki kereskedést 50 forint körüli csökkenéssel indíthatja a távközlési vállalat árfolyama. A nap legfontosabb eseménye az Európai Központi Bank kamatdöntő ülése volt, az euró-zóna irányadó kamatrátája változatlanul 1 százalékon maradt, Mario Draghi szerint a gazdasági fellendülés mérsékelt, az infláció pedig 2 százalék feletti lehet az év hátralévő részében. A jegybankelnök nem tett említést további gazdaságélénkítő, likviditásfokozó intézkedésről, ez némileg csalódást okozott a további beavatkozásban reménykedő befektetőknek. A bizonytalanodó nemzetközi befektetői hangulatban megtört a hazai fizetőeszköz ereje is, tőzsdezáráskor 284,20 forintot kellett fizetni egy euróért a bankközi devizapiacon - emelte ki elemzésében Varga Zoltán.
A Mol 50 forinttal, 0,28 százalékkal 17 650 forintra csökkent, 1,4 milliárd forintos forgalomban.
Az OTP-részvények ára 123 forinttal, 3,24 százalékkal 3678 forintra esett, forgalmuk 5,7 milliárd forintot tett ki.
A Magyar Telekom árfolyama 2 forinttal, 0,37 százalékkal 537 forintra erősödött, forgalma 1,5 milliárd forint volt.
A Richter-papírok árfolyama 255 forinttal, 0,70 százalékkal 36 775 forintra nőtt, a részvények forgalma 363,1 millió forintot ért el.
A másik gyógyszeripari részvény, az Egis 105,7 millió forintos forgalom mellett 145 forinttal, 0,99 százalékkal 14 845 forintra emelkedett.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.